En Fazla Kazanan Metaverse Projesi! Milyar Dolarlar Havada Uçuşuyor!

NFT oyunları 3. çeyrekte milyar dolarlar kazandı. Peki en fazla yatırım alan projeler hangileri?
22:00
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain Gaming Alliance tarafından yayınlanan bir rapor, NFT oyunlarının üçüncü çeyrekte milyarlarca gelir elde ettiğini gösteriyor. Bu yıl popülerliğini artıran NFT ve Metaverse yatırımcıların da ciddi paralar kazanmasını sağladı. Yıl içinde birçok projenin fiyatı onlarca kat arttı.

NFT İşlem Hacmi

Blockchain Gaming Alliance (BGA) tarafından yayınlanan bir rapora göre, blockchain tabanlı oyunlar 2021’in üçüncü çeyreğinde tüm NFT ticaret hacminin yaklaşık %22’lik kısmını temsil ediyor. Rapor, NFT oyunlarının Temmuz ve Eylül arasında 2,32 milyar dolar gelir elde ettiğini gösterdi.

Raporda metaverse ile ilgili aktivite de vurgulandı. Sanal arazi satışlarının 42,6 milyon dolara ulaştığını ve sanal dünyadaki merkezi olmayan uygulamalar için toplam piyasa değerinin Kasım sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,6 milyar doları görmesine dikkat çekiliyor.

Ek olarak, raporda benzersiz aktif cüzdanlarda %6.566’lık bir artış olduğu da söyleniyor. Bunlar, oyunlara bağlı akıllı sözleşmelerle etkileşime giren cüzdanlardır.

En Fazla Kazanan Metaverse Projesi!

Raporda ayrıca bu yıl blockchain oyun şirketlerine yapılan önemli yatırımlar da belirtildi. Hong Kong merkezli oyun yazılımı şirketi Animoca Brands, Mayıs’ta 88 milyon dolar, Temmuz’da 138 milyon dolar ve Ekim’de 65 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini iki katına yani 2,2 milyar dolara çıkardı.

Ek olarak, Cryptokitties geliştiricisi Dapper Labs, NBA Top Shot projesinde 230 milyon dolarlık satışla büyük bir rekor kırdı. Bu arada, Pokemon’dan ilham alan NFT savaş oyunu Axie Infinity şu anda 4 milyar dolarlık satışıyla en yüksek NFT satış rekorunu elinde tutuyor.

DappRadar Kurucu Ortağı Dragos Dunica, şirketlerin ve insanların metaverse konusundaki coşkusuna dikkat çekiyor. Dunica bu büyümenin önümüzdeki yıl da hızla devam edeceğini savunuyor. Dunica’ya göre, blockchain oyunlarının kullanıcı büyümesi daha büyük ve “potansiyel olarak her şeyi kapsayan Metaverse“e yol açacak.

Metaverse daha popüler hale geldikçe, büyük şirketler oyuna katılıyor. Çin’de, hükümetin NFT’ler ve sanal varlıklarla ilgili uyarılarına rağmen, şirketler metaverse ile ilgili ticari markaları tescil etmek için bir yarışa başladı. 19 Aralık’a kadar 8.534 metaverse ticari markasını tescil ettirmek için binden fazla şirket başvurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar