Bitcoin (BTC) İçin Umutlar Tükeniyor Mu? Bu Verilere Dikkat!

Bitcoin (BTC) artık 69.000 dolar testine geri dönecek mi? Fiyat kritik bölgede!
21:00
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugünlerde yaşadığımıza benzer bir durumu yıl içinde bir kez daha görmüştük. Fiyat istikrarlı biçimde düşerek nihayet 28.000 dolar seviyesinde yeni bir dip yapmıştı. Sürekli güncellenen dirençler fiyatı kademeli olarak aşağıya çekmişti. Geçtiğimiz haftalarda da 58.000, 55.000 ve 53.000 bölgelerinin ne denli önemli olduğunu konuşuyorduk.

Bugün ise fiyatın 50.000 doları aşıp aşamayacağını tartışıyoruz. Fakat fiyat 40.000 dolarlı seviyelere gözünü dikmiş görünüyor. Aynı acı tecrübeyi yeniden yaşayacak mıyız?

Bitcoin (BTC)

Düzeltme aşamasında kapana kısılan Bitcoin değerinin %30’unu kaybetti. Dahası, ayılar 200 günlük EMA’yı kazandıktan sonra bu geri çekilmeyi daha da uzatmayı hedefliyor. Şimdilik, fiyat modelinden ve RSI ayrışmasından görüldüğü kadarıyla bir yükseliş kırılması yaşanabilir. Bitcoin için toparlanma şansı halen var. Ancak bu ne kadar süre kalıcı olacak?

Yakın zamanda Bitcoin fiyatı 0,5 Fibonacci düzeltme seviyesi ve 200 günlük EMA’nın çok önemli desteğini kırdı. Daha sonra fiyat, önemli bir düşüşten önce uygun direnci belirlemeye çalışarak geri çekildi. Bununla birlikte, birden fazla yeniden testten sonra bile, fiyat hala 45.000 dolar psikolojik seviyesinin üzerinde kalmayı başardığı için ayılar fiyatı daha büyük ölçüde düşüremedi.

Bitcoin Teknik Analiz

Teknik grafik fiyatın düşen paralel kanal modelinde dalgalandığını gösteriyor. Kritik EMA seviyeleri (20, 50, 100 ve 200), BTC için düşüş eğilimi gösteriyor. Ayrıca, parite 20 ve 200 EMA arasında düşüş eğilimini devam ettiriyor. Göreceli Güç Endeksi (44) grafiğinde güçlü bir yükseliş farklılığı oluştu bu durum alıcıların oyuna geri dönmeye başladığını gösterebilir.

Son iki haftadan beri BTC fiyatı düşen bir paralel kanal modelinde savruluyor. Ancak bugün fiyat, bu modelden yükselişe geçerek boğalar için önemli bir fırsat sundu. Her halükarda, temkinli yatırımcılar fiyatın 200 günlük EMA çizgisinin üzerinde kalmasını bekleyebilir.

Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 49.450 ve 52.200 dolar dirençleri fiyatın yönü için belirleyici olacak. Rüzgarın yeniden ters yönden esmesi halinde 47.460 ve 44.700 dolar desteklerinin yakından izlenmesi gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar