X


Coinbase, İlk Türev Ürünü “Nano Bitcoin Vadeli İşlemler Sözleşmesini” Başlatıyor

ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase, nano Bitcoin vadeli işlemler kontratı ile ilk türev ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
08:30
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase, gelecek hafta nano Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesinin (BIT) ticaretini başlatarak ilk türev ürününü başlatmaya hazırlanıyor.

BIT’in Ticareti Başlangıçta Aracı Kurumlarla Yapılabilecek

Coinbase, yaptığı açıklamada, 13 Ocak’ta satın aldığı ve eski adıyla FairX yeni adıyla Coinbase Derivatives Exchange’in (Coinbase Türev Borsası), 27 Haziran’da ilk türev ürünü olan nano Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesinin (BIT) ticaretini başlatacağını duyurdu. BIT’in her sözleşmesi Bitcoin‘in 1/100’ü büyüklüğünde olacak.

Coinbase Türev Borsası’nın web sitesindeki bildirime göre, lansmanın dikkat çeken noktası ise vadeli işlemler sözleşmesinin ticaretinin Coinbase’in kendisi yerine aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilecek olması oldu. Nano Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesinin ticareti başlangıçta EdgeClear, Ironbeam, NinjaTrader, Optimus Futures, Stage 5 ve Tradovate perakende broker’ları ve ABN AMRO, ADMIS, Advantage Futures, ED&F Man, Ironbeam ve Wedbush gibi önde gelen broker’lar aracılığıyla yapılabilecek.

Düzenleyici Onayı Bekleniyor

Coinbase, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu‘ndan (CFTC) vadeli işlem komisyonu trader’ı (FCM) olarak onay alınması halinde BIT’in ticaretini doğrudan sunmayı planladığını belirtti:

Coinbase, doğrudan müşterilerimize teminatlı vadeli işlem sözleşmeleri sunabilmek için kendi vadeli işlem komisyonu trader’ı (FCM) lisansı için düzenleyici onayını bekliyor.

Borsanın türev planları, Mart ayında gerçekleştirilen vadeli işlem endüstrisi konferansı FIA Boca’da yaptığı sunumda ana hatlarıyla açıklanmıştı. Coinbase, konferansta yaptığı sunumda, vadeli işlemler sözleşmesini perakende odaklı olarak göstermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar