X


CNBC Fiyat Tahminleri Ne Kadar Tutarlı?

Jacob Canfield'ın analizlerine göre CNBC'de yapılan fiyat tahminlerinin %95'inin tersi gerçekleşiyor.
09:00
25 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ana akım medya ağlarından CNBC’nin Bitcoin fiyat tahmini işini pek kavradığı söylenemez. CNBC analistleri tarafından her hafta yapılan tahminlerin genellikle tersi gerçekleşiyor.

TradingView’de bir gönderinin yazarı Jacob Canfield CNBC’nin düşüş ya da yükseliş tahminlerini inceledi ve kripto paraların U dönüşlerini mercek altına aldı. Canfield “Neredeyse her boğa tahmini yaptıklarında rallinin sonuna gelinmiş ve düşüş başlamış oluyor, her düşüş tahmini ardındansa kısa süreli bir toparlanma görülüyor.” sözleriyle analizlerini özetledi.

CNBC Bitcoin ile ilgili en çok haber yapan ana akım medya kanallarından biri, kanalda her gün haber ve fiyat değerlendirmeleri yayınlanıyor. Yayınlanan programları genellikle yatırım yöneticisi Brian Kelly sunuyor ve Kelly genellikle alış zamanları konusunda tüyo veriyor. Ayrca CNBC geçtiğimiz yıl BTC karşısında BCH’yi desteklediklerini birkaç tweet ile ilan etmişlerdi, kanal BCH’nin gerçek Bitcoin olduğunu söyleyerek BCH’ye destek oldu.

Boğalar, ayılar ve CNBC

Canfield CNBC tarihine bakarak Bitcoin’in kanalın tahminlerinin fiyatın ters indikatörü olduğunu öne sürüyor. CNBC ters indikatör olarak ele alınırsa %95 tutarlı görünüyor. Sadece atılan tweet’lere bakılırsa her ayı tahmini içeren tweet’ten sonra %30 yükseliş yaşanmış. Geçtiğimiz haftaki yükselişten önce CNBC 3 ayrı ayı tahmininde bulunmuştu.

Canfield analizini biraz daha ileri götürüp CNBC’nin halen ayı tahminlerinde bulunmasından dolayı BTC fiyatının 8500 dolara kısa zamanda ulaşabileceğini iddia ediyor. Bundan sonraki piyasa hareketini ise CNBC’nin tahmininin tersine göre kestirebileceğimizi ifade ediyor. Canfield’ın paylaşımından sonra Canfield’ın CNBC’den kripto paralarla ilgili haber programlarına davet edildiği rapor edildi. Bu programlarda diğer ünlü CNBC isimlerinin de yer alacağı belirtildi.

CNBC’de sıklıkla yer alan Robert Shiller ayı sezonu söylemlerini dile getirenlerin arasında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta PayPal CEO’su Bill Harris CNBC’de bir programa katılmış ve kripto paraların “sıfıra doğru giden bir ‘heves’” olduğunu ifade etmişti. Boğa tarafında ise Tom Lee, Brian Kelly gibi isimler yer alıyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER