X


“Kripto Paralar Sıfıra Doğru Giden Bir ‘Heves’”

Eski PayPal CEO’su Bill Harris CNBC’nin Fast Money programına konuk oldu.
19:30
15 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eski PayPal CEO’su Bill Harris CNBC’de yayınlanan Fast Money programında Bitcoin’e ve kripto paralara fütursuzca saldırdı.

24 Nisan’dan beri Bill Harris’in sesi soluğu çıkmıyordu. Harris o tarihte “Bitcoin’in tarihteki en büyük dolandırıcılık ve şu ana dek kimsenin tanıklık etmediği türden devasa bir pump&dump şeması” olduğu yönünde son derece tahrik edici yorumlar yapmıştı. Harris bu sözleriyle kripto para dünyasının gündemine oturmuştu.

Harris Fast Money programında kripto paraları “sıfıra doğru giden bir heves” olarak niteledi. Daha açık konuşması istenen Harris şunları kaydetti:

(Kripto paranın) sıfıra gittiğini söylediğimi sanmıyorum; eninde sonunda sıfıra çok yakın bir noktaya ulaşacağını söyledim çünkü hiçbir değerleri yok.

Bunu şu şekilde özetleyebilirsiniz, bir heves olan Bitcoin birçok iddiada bulunuyor; hızlı, ücretsiz, ölçeklenebilir, etkili, güvenli, tüm dünya tarafından kabul gören ve kullanışlı olduğu iddiaları. Bitcoin bunların hiçbiri değil.

Bitcoin “kullanışsız” ve “gülünç”

Harris hızlı uluslararası para transferlerinin zor olduğunu kabul ediyor ve “dünyanın uluslararası para transferi için Bitcoin’e veya XRP’ye değil, daha hızlı ağlara ihtiyaç duyduğunu” düşünüyor.

Brian Kelly tarafından söylediğini detaylandırması istenen Harris şu sözleri sarf ediyor:

Dijital paralar var, bir de daha stabil, daha çok kabul gören ve gerçek değere sahip dijital paralar var.

Bitcoin’in kullanışlı olması için kesinlikle herhangi bir neden göremiyorum. Demek istediğim, yalnızca volatilitesi bile Bitcoin’i kullanışsız yapıyor ve değer saklama aracı olarak gülünç duruma düşürüyor.

Yalnızca kriminaller Bitcoin’i kullanıyor

Silikon vadisinde, risk sermayesi ve finansal teknoloji sektöründe 20 yıllık tecrübeye sahip biri için Harris son derece cahilce laflar ediyor ve en sulu çamur topunu röportajın sonuna saklıyor:

Dünyada fonlanması gereken ve çok değerli hale gelecek şahane vizyonların olmadığını söylemiyorum. Ama bunların kullanım durumlarından ve neden alternatiflerinden iyi olduğundan bahsedebiliriz. Konu Bitcoin olunca tek bir kullanım durumu aklıma gelmiyor, kriminal aktiviteler hariç.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI