X


Boğa Sezonu Beklentileri Karşılanacak Mı?

Bitcoin fiyatı yılın en düşük seviyelerine tutunmaya çalışsa da çoğu kripto para yatırımcısının boğa sezonu umudu devam ediyor.
17:40
15 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yılın üçüncü çeyreğindeyiz ve görünen o ki BTC fiyatı dibi gördü. Diğer yandan boğa sezonunun başlayacağına dair umutlar da henüz kaybolmuş değil.

Kripto para piyasasına dün sadece kırmızı rengi hakimdi. Bitcoin 6 bin doların altına üştü ve şu sıralarda toparlanmaya başladı. Son 24 saatte %3,95 arış gösterdi ve bu yazının yazıldığı sıralarda 6359 dolardan işlem görüyor. Ancak ayıların son zamanlarda piyasaya hakim olmasından dolayı BTC fiyatının daha dip noktaları görebileceğine dair endişeler devam ediyor. Yıl başından bu yana %55 değer kaybeden Bitcoin, bütün zamanların en yüksek fiyatı 20 bin dolar baz alınırsa %66 değer kaybetti.

Haziran ayının başlarından bu yana birçok yatırımcı boğa sezonunun yaklaştığını düşünüyordu. Aslına bakarsanız iki kez güçlü yükseliş yaşandı ve bazıları boğa sezonunun geldiğini ilan etti. Ancak savaşı ayılar kazandı.

İlk boğa sinyalleri SEC’in Bitcoin ETF’lerini onaylayabileceği spekülasyonu sonrasında geldi. BTC fiyatı bir anda 8230 dolara ulaştı, BTC boğaların önündeki en büyük engel olan 10 bin doları geçemedi. İkinci boğa sesleri Mayıs ayının başlarında BTC fiyatı 9634 dolara ulaştığında duyuldu, bildiğiniz gibi o zamanda BTC 10 bin doları aşamadı.

Geçtiğimiz günlerde piyasanın yaşadığı büyük satışların en büyük nedeni boğa sezonu inancının giderek yok olmaya başlaması olabilir. BTC fiyatı bu yılın en düşük fiyatı 5791 dolara batıp çıksa bile, 6 bin doların üzerinde kaldıkça boğa sezonu beklentisi devam edecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yılardaki grafiklere bakarsak boğa sezonları genellikle eylül ve ekim ayları arasında başlıyor. Fakat bu yıl beklentiler ikinci çeyrekteki dip noktasına ulaştıktan sonra fiyatın yükseleceği yönündeydi. Hala kripto para piyasasın için yeşil ışığın yandığını söyleyemeyiz. Boğalardan bahsedebilmemiz için BTC’nin 6 bin dolardan daha yüksek bir noktada destek bulması gerekiyor.

Kaynak: Forbes

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER