Cardano, AdaPay’i Piyasaya Sürdü

12. en büyük kripto para birimi olan ödeme çözümü AdaPay’i kullanıcılarına sundu...
11:00
29 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre, en büyük 12. kripto para birimi Cardano‘nun (ADA) arkasındaki firma olan Cardano Vakfı, yatırımcılar için ADA ile ödeme yapılmasına imkan tanıyacak olan AdaPay‘i başlattığını duyurdu.

27 Kasım’da yapılan açıklamaya göre şirket, Cardano Vakfı ve işletme sınıfı fintech platformu Coti tarafından geliştirilen çözüm sayesinde işletmeler 35 geleneksel para birimi ile hesaplarından doğrudan ADA ödemeleri kabul edebilecek.

İlk Duyuru Ekim’deydi

Cardano Vakfı ve Coti ilk önce ADA ödeme çözümü planlarını 23 Ekim’de açıklamışlardı. Yapılan açıklamalara göre ödeme çözümünün, AdaPay düğmesi ya da QR tabanlı bir satış noktası sistemi kullanılarak doğrudan işletmenin web sitesine entegre edilebileceği bildiriliyor.

Öte yandan işletmelerin ADA’daki gerçek zamanlı işlemleri yönetmelerini sağlamak amacıyla AdaPay, token’ın faydalarını daha da genişletmek için Coti’nin Evrensel Ödeme Çözümü’nü (UPS) kullanacak.

Bunların yanında daha önce yapılan açıklamalara göre ödeme aracı, “geleneksel ödeme işlemcilerinin mevcut tüm destek sistemlerini dijital varlıkların artı değeri ile” birleştirmeyi hedefliyor.

İşletmeler ve Kripto Ödeme Sistemleri

Dünya çapında pek çok şirket işletmelerin kripto para biriminde ödeme kabul etmelerini sağlayacak sistemler geliştiriyor.

Örneğin Kasım ayının ortalarında Fransız ödeme firması Ingenico, müşterilerinin akıllı telefonları kullanarak kripto ödemeleri almalarını sağlamak için Singapur merkezli kripto start-up’ı Pundi X ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bunun yanında şubat ayında yapılan açıklamalarda Fransa’da 10.000 işletmede kripto ödemelerinin kabul edileceği bilgisi de paylaşılmıştı

Ayrıca 8 Kasım’da İsviçreli kripto şirketi olan Bitcoin Suisse, 85.000 İsviçreli işletmenin lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ödemelerini kabul etmesine imkan tanımak için Avrupa ödeme ve işlem hizmetleri sağlayıcısı Worldline ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar