reklamı kapat

Bitcoin’in Yasa Dışı İşler İçin Kullanımı Ne Oranda?

Bitcoin'in (BTC) yasa dışı işlemler için kullanımı ne durumda?
22:00
6 Ekim 2019

Dünyanın dört bir yanındaki regülatörler ve devletlerin kripto para birimlerinin tamamen yasaklanamayacağını anlamalarından bu yana kripto paraların kabulü ve tanınırlığı çok daha hızlı artmakta. Yine de kripto paraların yayılmasının önündeki en büyük engellerden birisi lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve benzerlerinin sadece yasa dışı işlemlerde kullanıldığını iddia eden kişiler olarak gözüküyor.

İtibari Para Vs. Bitcoin

Geleneksel finans kurumları ve itibari paralar söz konusu işlemlerde daha çok kullanılsa ve bunlar Danske Bank’ın 150 milyar dolar değerinde kara para aklaması skandalı gibi olaylarla kanıtlansa da, inanmayanlar yine kripto paralara suç atmaya devam etmekte. Ancak blockchain ve kripto para odaklı analiz firması Elliptic, Bitcoin ve bunun yasa dışı işlemlerde kullanılıp kullanılmadığı üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçlarına göre ise BTC’nin yasa dışı işlemler için kullanımı oldukça düşük.

Şirketin incelediği 200.000 Bitcoin işleminden sadece yüzde 2’lik bir kısım yasa dışı işler için kullanılıyor şeklinde not edildi. Bütün işlemlerin yüzde 21’lik kısmı ise tamamen yasal olarak belirtildi. Geriye kalan yüzde 77’lik kısımdaki işlemler ise ”bilinmeyen” şeklinde araştırmaya dahil oldu.

Yasa dışı olarak belirtilen işlemler ise hacker’ların hareketleri olarak açıklanmakta. Bitfinexin yıllar önce yaşadığı saldırıda ele geçirilen fonlar hala hacker’lar tarafından başka borsalara aktarılmakta ve yasa dışı olarak belirtilen işlemler de temel olarak böyle işlemleri kapsıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun