reklamı kapat

Ethereum’un Düşüşü, ICO’lar Yüzünden Hızlanabilir!

Ethereum'un (ETH) düşüş sebebi ICO'lar mı?
07:56
7 Ekim 2019

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi konumundaki Ethereum (ETH), bundan yaklaşık iki hafta önce yeniden 220 dolar seviyelerine yükselse de, Bitcoin‘in (BTC) yaşadığı düşüş ile beraber tekrardan düşüş trendine girdi. Yaşanan düşüş trendi birçok uzman tarafından Bitcoin’e bağlı bir gerileme olarak yorumlansa da, bunun arkasında yatan sebep biraz farklı olabilir.

Ethereum tabanlı ilk dijital para arzı (ICO) projelerinin birçoğu son haftalarda satışlarını arttırdı ve bu da Ethereum için ciddi bir satış baskısı anlamına geliyor. Özellikle ETH’nin yeniden 220 dolar seviyelerine çıkması birçok ICO projesine bunu fırsata çevirme yolu açtı.

Diar tarafından yayınlanan bir araştırmada Ethereum’un 2018 yılı başlarından bu yana tecrübe ettiği yüzde 77’lik düşüşün, ICO projelerinin yaptığı ETH satışları ile yakından ilgili olduğu ortaya çıkmıştı.  2017 yılındaki ICO çılgınlığı esnasında ciddi ETH toplayan projeler, bunu aynı büyüklükte ve hızda satışa çıkarttılar.

”Ethereum geçtiğimiz yılın başından beri yüzde 77 düşüş yaşadı ve ICO projelerinin satış aktivitesi de en yüksek seviyeye ulaştı.”

ICO’lar ellerindeki çoğu ETH’yi satmış olsalar da, Diar araştırmasına göre ellerinde hala yaklaşık olarak 2,2 milyon adet ETH bulunuyor.

Ethereum Gelişmeyi Sürdürüyor

Bunun yanı sıra Ethereum ağında olumlu gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. IKEA‘nin İzlanda birimi, geçtiğimiz tarihlerde Ethereum tabanlı bir fatura keserek bir ilke imza atmıştı. Söz konusu işlemde İzlanda’nın itibari parası Ethereum ağına aktarıldı ve akıllı kontratlar aracılığıyla işlem tamamlandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun