X


Bitcoin’i Yasaklayan Banka Kara Para Aklama Suçlamasıyla Karşılaştı!

Bitcoin'i yasaklayan banka Nordea Bank'ın kara para akladığı iddia ediliyor.
21:00
19 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İskandinav ülkelerinin en büyük bankalarından biri Nordea Bank ocak ayında kripto paraları yasakladığını duyurmuştu. Yakın zamanda Nordea Bank’ın baltık ülkelerinden 2 bankanın kara paralarını akladığı iddiaları ortaya atıldı.

Yle adında Finlandiya devletine ait bir yayım aracı İsveçli yetkililerin Nordea Bank’a karşı delillere sahip dolduğunu rapor etti. Nordea tarafından yapılan açıklamada raporun farkında olduklarını ve İskandinav finansal istihbarat birimleriyle görüştükleri belirtildi.

İroni

Yaklaşık 9 ay önce Nordea çalışanlarına kripto para almayı kesinlikle yasaklamıştı ve kripto paraların düzenlenmemiş olması sebep gösterilmişti. Nordea Bank basın sözcüsü Afroditi Kellberg şu açıklamayı yapmıştı:

Bankacılık sektöründe personelinin belirli yatırımları yapmasını engelleyen birçok kuruluş bulunuyor. Bu tedbirler çalışanların finansal zarar görmemeleri için alınıyor. Nordea’nın da diğer bankalar gibi çalışanlarını ilgilendiren kuralları bulunuyor.

Kellberg dijital para birimlerinin düzenlenmemiş olmasından bahsederken en büyük endişenin de kara para aklama meselesi olduğunun altı çizilmişti. Buna dayanarak kripto paraları tamamen yasaklama kararı alındı. Nordea’nın kararı birçok tepki aldı çünkü yasaklamanın tam anlamıyla yasal dayanağı bulunmuyordu.

Bazı İsveçli kaynaklara göre Nordea 161 milyon dolar akladığı iddia edildi. Önümüzdeki hafta İsveçli yetkililer Nordea Bank soruşturmasını derinleştirecek. Daha önce Danimarka’nın en büyük finansal kuruluşu Danske Bank 243 milyar dolar kara parayı akladığı için ceza almıştı. Aynı zamanda Danske Bank da müşterilerine ve çalışanlara Bitcoin’den uzak durmaları gerektiğini çünkü Bitcoin’in kara para aklamada(!) kullanıldığını açıklamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar