reklamı kapat

Bitcoin’in Tozunu Alma Vakti Geldi

12 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Cebimizde 1 adet 100 liralık banknot ya da 100 tane 1 liralık madeni para taşıyabiliriz. Takdir edersiniz ki çok miktarda bozukluk taşımayı kimse istemez.

Bitcoin’in de sinir bozucu özellikleri yok değil. En az bilinenlerinden bir tanesi ‘’toz’’ adı verilen küçük Bitcoin parçaları. Bitcoin protokolü bazen gönderim işlemleri sırasında küçük miktarlarda Bitcoin parçaları oluşturur. Bu parçalar o kadar küçüktür ki işlem ücretinin bile çok altında değerlere sahipler. Sorun şurada; büyük işlemler ve küçük işlemler -yani işlem miktarı ne kadar olursa olsun- Blockchain üzerinde aynı yükü yaratıyor. Çok fazla sayıda toz sistem performansını düşürüyor.

Geçtiğimiz yıllarda tozlar Bitcoin kullanıcıları için büyük bir sorun değildi. Hatırlayacağınız gibi işlem ücretleri bir ara 30 dolara kadar çıkmıştı. Küçük işlemlerden de yüksek işlem ücreti alınmaya başlamıştı. Araştırmacılara göre işlem ücretleri yükselmeden tozlardan kurtulmak gerekiyor aksi halde giderek artan tozları ortadan kaldırmak zorlaşacak.

Toz Almak

Tozlardan kurtulabilmek için bütün tozları biraraya toplayarak tek bir işlem çıktısı haline getirmek gerekiyor. Bunu basitçe elimizdeki bütün bozuk parayı tek seferde harcamak ya da hepsini tek bir banknota çevirmek gibi düşünebiliriz. Ancak bu durum cüzdanın özelliklerine göre değişebiliyor. Geliştiriciler kullanıcılara basitleştirilmiş ödeme onaylama (SPV) özelliğine sahip cüzdanları kullanmalarını öneriyor. Bu cüzdanlar sayesinde tek bir işlemde cüzdanlarınız arasında Bitcoin’leri göndererek toz alma yapılabiliyor.

Diğer yandan çoğu cüzdan SPV özelliği sunmuyor. Örneğin Coinbase cüzdanı tozları tutmaya ya da tutmamaya kullanıcı yerine karar veriyor.

Büyük girişimcilerin sayesinde tozların giderek azaldığını savunan geliştiriciler bulunuyor. Ayrıca büyük girişimciler işlem ücretlerinin azalması için daha iyi bir gönderim sistemini geliştirmeye çalışıyor. Bitcoin kullanımı artarsa ortaya çıkacak toz da artacağından sorunun çözümü sadece Lightning Network gibi ödeme sistemlerinin elinde olacak.

Güvenlik

Eğer Bitcoin’ler farklı cüzdanlardaysa tek bir cüzdanda toplamak için birçok gönderim yapmak gerekiyor. Tozları tek bir cüzdanda toplamak önceden yaptığınız işlemlerin tespit edilmesini kolaylaştırabilir. Kripto paraları kullanırken genelde aynı adresin birçok kez kullanılmaması gerektiği önerilir. Aynı adrese farklı adreslerden gönderimler incelenirse cüzdanlar arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıkabilir. Eğer borsa cüzdanlarından biri için müşteri tanıma (KYC) yaptıysanız, hesaplarınız ve kimliğiniz çok daha kolay tespit edilebilir. Yine de kullanıcının bütün tozları tek bir adresteyse az işlem yapması gerekeceğinden kimliğinin ortaya çıkma olasılığı oldukça düşük.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.