reklamı kapat
  • BTC  :  37.146,66 ₺
  • ETH  :  3.210,60 ₺
  • BCH  :  4.520,94 ₺
  • XRP  :  3,62 ₺
  • BTC 37.146,66
  • ETH 3.210,60
  • BCH 4.520,94
Bitcoin Anonim mi?

Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar genel birer adrese sahip olurlar. Bu adresler yaklaşık 30 karakter uzunluğundadır ve genellikle 1 veya 3 ile başlarlar. Herhangi bir işlemde kullanılan herhangi bir adres herkes tarafından görülebilir. Adreslerde kullanılan karakterler neredeyse anlaşılamaz ve bilgisayar olmadan hatırlanması zor olduğu için ve herhangi bir kişisel bilgi içermediği için Bitcoin, “anonim bir para birimi” olarak tanımlanır. Bu yüzden Bitcoin sıklıkla yasadışı işlemlerde ve vergi kaçakçılığında kullanılmakla suçlanır.

Ancak bu, göründüğü kadar basit değildir. Eğer adresinizi herhangi bir yerde paylaşırsanız, bu adres gerçek kimliğinizle rahatlıkla eşleştirilebilir. Ayrıca adresinizi herhangi bir yerde paylaşmasanız bile, aynı adresi birçok işlemde kullanmanız, temel becerilere sahip bir analistin, işlem süreleri, miktarlar, yerler ve düzenlere bakarak adresi kimliğinize bağlamasını sağlar.

Bunun yanında gizlilik ve güvenliği sağlamak amacıyla her işlem için ayrı adres kullanılmasına imkan veren modern cüzdan yazılımları da bulunmaktadır. Bu yöntem kimliğinizin ortaya çıkarılması için gösterilmesi gereken beceri miktarını arttırsa da %100 gizlilik sağlamaz. Kolaylıkla ulaşılabilen Blockchain araştırmacıları ve analitik araçlar, adresleri tekli işlemlerle ilişkilendirerek diğer adreslere bağlayabilmekte ve sonunda sahibini ortaya çıkaran bir zincir veya model oluşturabilmektedir. Bu yöntem Mt. Gox ve Bitcoinica gibi şirketlerin de yaşadığı hırsızlık vakalarının araştırılmasında kullanılmıştır. Ama potansiyel olarak kullanım amacı herhangi birinin kimliğinin tanımlanmasıdır.

Tüm bunlara bakarak Bitcoin işlemlerinin tamamen anonim değil de bir nevi takma adlı işlemler olduklarını söyleyebiliriz. Bunu daha az akılda kalan bir e-mail adresi olarak da düşünebiliriz. Adresteki isim gerçek isminiz olmasa bile, bu konuda uzmanlaşmış biri adresin arkasındaki gerçek kişiyi bulabilir.

Bitcoin işlemlerini daha özel ve gizli hale getirmenin yolları da var, ancak bu yolar risk taşır. Bu yollardan ilki, Bitcoinlerinizi çok karışık adresler arasında, neredeyse iz kalmayana kadar hareket ettiren “mixer” ya da “tumbler” kullanmaktır. Ancak çoğu kimliksiz olarak yönetilen bu servislerin, paranızı bir yandan adresler arasında dolaştırırken diğer yandan paranızdan küçük ısırıklar almayacağına güvenebilir misiniz? Bu hizmetler nadiren güvenilir olsa da genellikle bu hizmetler üzerinden dolandırıcılık işlemleri gerçekleşebilmektedir.

Başka bir yol ise Bitcoin’e göre daha yüksek bir gizliliğe sahip olarak tasarlanmış Monero ya da Dash gibi dijital para birimleriyle işlemlerinizi gerçekleştirmektir. Bu dijital paralar kendi karıştırıcılarını kendileri üretirler.  Bunun yanında kimlik bağlantınızı kesmek için farklı dijital paralarla işlem yapıp en sonunda Bitcoin’e geri dönebilirsiniz. Ancak böyle işlemler karışıklığı arttırmanın yanı sıra kimlik doğrulaması isteyen borsalarda işlem yapmanızı da gerektirebilir.