Bitcoin Anonim mi?

Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar genel bir adrese sahip olurlar. Bu adresler yaklaşık 30 karakter uzunluğundadır ve genellikle 1 veya 3 ile başlar. Herhangi bir işlemde kullanılan herhangi bir adres herkes tarafından görülebilir.  Bilgisayar olmadan bu adreslerin hatırlanması zor olduğu için ve herhangi bir kişisel bilgi içermediği için Bitcoin, “anonim bir para birimi” olarak tanımlanır.

Ancak bu, göründüğü kadar basit değildir. Eğer adresinizi herhangi bir yerde paylaşırsanız, bu adres gerçek kimliğinizle eşleştirilebilir. Ayrıca adresinizi herhangi bir yerde paylaşmasanız bile, aynı adresi birçok işlemde kullanmanız, temel becerilere sahip bir analistin, işlem süreleri, miktarlar, yerler ve düzenlere bakarak adresi kimliğinize bağlamasını sağlayabilir. Bu yöntem Mt. Gox ve Bitcoinica gibi şirketlerin yaşadığı hırsızlık vakalarının araştırılmasında kullanılmıştır. Ama potansiyel olarak kullanım amacı herhangi birinin kimliğinin tanımlanmasıdır. Gizlilik ve güvenliği daha üst seviyeye çıkarmak için her işlem için yeni adres kullanılmasına özen gösterilmelidir. 

Tüm bunlara bakarak Bitcoin işlemlerinin tamamen anonim değil de bir nevi “takma adla yapılan” işlemler olduklarını söyleyebiliriz. Bunu daha az akılda kalan bir e-mail adresi olarak da düşünebiliriz. Adresteki isim gerçek isminiz olmasa bile, bu konuda uzmanlaşmış biri ipuçlarını toplayarak adresin arkasındaki gerçek kişiyi bulabilir.