reklamı kapat

Ansip: “Avrupa, Blockchain Teknolojisinde Dünya Lideri Olmalı”

11 Nisan 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, 10 Nisan’da düzenlenen Avrupa Komisyonu Dijital Günü’nde, Blockchain Teknolojisini ve Yapay Zekayı (AI) da içine alan dijital yenilik alanında dünya lideri olma çağrısında bulundu.

Ansip, Avrupa’nın “dünyanın önde gelen yapay zeka araştırma topluluğuna” ev sahipliği yaptığını iddia etti. Ayrıca Blockchain teknolojisi alanında da lider olmak için en iyi konuma sahip olduklarını da ekledi.

Ansip dünya liderliği konumunu dijital teknolojide de kullanmaları gerektiğini söyleyerek Avrupa Komisyonu’nu hem maddi hem politik desteğe çağırdı. Başkan Yardımcısı, hızla büyüyen Blockchain teknolojisinin rekabete çok açık olduğunu ve artık “laboratuvardan” çıkıp ana akım haline gelmeye başladığını söyledi. Konuyla ilgili sözlerine şunları ekledi;

Yapay zeka ve Blockchain, Avrupa’nın lider rolü oynayabileceği alanlar. Tabii ki hem politik hem finansal açıdan yatırım yapmak zorunda olduğumuz da bir gerçek. Liderlik için zamanımız olsa da acele etmek zorundayız.

Ansip, bu teknolojik gelişmelerin doğru şartlara ve altyapıya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ayrıca bunların hiç birinin bedavaya elde edilemeyeceğini söyleyerek AB hükümetlerinden gelecek olan maddi desteğin çok önemli olduğunu şu sözlerle vurguladı;

Dijital Tek Piyasa için çalışmak, dijital önceliklerimizi belirlemek ve Avrupa’nın bu konuda dünya çapında lider olmasını sağlamak için öncelikle çok paraya ihtiyacımız var.

Bunun yanında Avrupa Komisyonu Mart ayında, kitle fonlaması ve Blockchain teknolojisi standartları da dahil olmak üzere fintech hakkında ortak düzenleyici bir çerçeve hazırlama planlarını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER