X


Bitcoin’e (BTC) Beklenmeyen Facebook Darbesi!

Facebook, Bitcoin yatırımcılarını kızdırmaya devam ediyor.
15:11
1 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 31 Ekim tarihinde 14.200 dolara kadar yükselerek son 33 ayın en yüksek seviyesine çıktı ve aslında en büyük aylık kapanışa imza atmış oldu. Bitcoin fiyatının bu rekorundan sonra Facebook, Twitter ve bunun gibi birçok sosyal medya platformunda gündem tam anlamıyla Bitcoin oldu.

Facebook’dan İlginç Bitcoin Yasağı

Ancak Facebook üzerindeki Bitcoin etiketinin bir süre sonra bizzat sosyal medya devinin kendisi tarafından kaldırıldığı ortaya çıktı. Facebook’un Libra isimli bir kripto para birimini piyasaya sürmek için bir yılı aşkın süredir çalıştığı biliniyor ve Bitcoin etiketi kaldırılırken Libra etiketinin “topluluk kurallarına aykırı olmadan” hala duruyor olması yatırımcıların tepkisini çekti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin etiketinin neden kaldırıldığı ile ilgili açıklamaya bakıldığında bunun topluluk kurallarını ihlal ettiği görülüyor. Aslında Facebook’un kripto para sektörüne yönelik düşmanca tavrı yeni başlayan bir şey değil. 2017 yılının ünlü boğa koşusundan sonra bütün gözler Bitcoin ve kripto paraların üstüne çevrildiğinde de Facebook benzer bir adım atmıştı.

2018 yılının Ocak ayında kripto paralarla ilgili bütün reklamları yasaklayan Facebook, bundan yaklaşık 5 ay sonra ise bu kararını yumuşattı. 2018 yılının Mart ayında ise başka bir sosyal medya devi Twitter, CEO Jack Dorsey’in Bitcoin yanlısı açıklamaları ve tavırları ile ön plana çıktı. Facebook’un rakip Twitter’dan gelen bu hamle sonrasında yasağı yumuşatmış olduğu iddia ediliyor.

Günden güne güç kaybeden Facebook, bu kısıtlayıcı yapısı nedeniyle kripto para sektörünü de kaybetmiş oldu. Şu an Twitter ise kripto para yatırımcılarının en çok kullandığı platformların başında gelmekte. Facebook’un 14.000 dolar seviyesinin üstüne çıkan Bitcoin hakkında “topluluk kurallarına aykırı olduğu” gerekçesiyle böyle bir adım atması ise söz konusu ayrışmayı daha da artıracaktır.

Bitcoin ve diğer kripto paraların sosyal medya platformlarında tanıtılması bir bakıma iyi olsa da bir bakıma da dezavantajlara sahip olabilmekte. Daha önce Facebook ve Twitter tabanlı Bitcoin dolandırıcılıkları yüzünden çok fazla kişinin canı yanmıştı. Özellikle Twitter hacklenmesi sonucunda binlerce dolarlık Bitcoin saldırganların eline geçti ve lider kripto para birimi bir süre bu saldırı ile gündemde olumsuz bir şekilde kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar