X


Kripto Para Madenciliği

Kripto paralar, katılımcıların bilgisayarlarına çözdürdükleri çok zor matematik problemleri sayesinde piyasaya sürülür.
13:44
1 Kasım 2020

Kripto para birimleri, geleneksel sistemlerde olduğu gibi merkez bankaları tarafından basılarak değil de katılımcıların bilgisayarlarına çözdürdükleri çok zor matematik problemleri sayesinde piyasaya sürülür. Dolayısıyla kripto para birimlerinde varlıklar, tek bir merkez kontrolünde değildir.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Çok basit şekilde tanımlayacak olursak kripto para madenciliği, özel donanımlar ve yazılımlarla çalışan bilgisayarların çok zor matematik problemlerini çözerek kripto para transfer işlemini onaylaması ve bunun sonucunda yeni kripto para birimleri ile ödüllendirilmesi işlemidir.

Yani “madenciler” olarak isimlendirilen kişiler çok güçlü bilgisayarları ile çok zor matematik problemleri çözerler ve bunun sonucunda para transfer işlemlerini onaylamış olurlar. Ancak bu süreç içinde hem cihazlar için hem de elektrik için belli maliyet yükü altına girerler. Bu sebeple madenciler onaylama işlemi sonrasında da yeni üretilen kripto para birimleri ödüllendirilirler.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin’in (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda madencilik bireysel olarak yapılsa dahi çok karlıydı. Çünkü sistemsel olarak madencilikte zaman geçtikçe hem ödüller düşüyor hem de çözülen problemler zorlaşıyor. Bu sebeple ilk başlarda çok karlı olan ve pek çok kişiye kazandıran madencilik bir süre sonra bireyler için karsız hale gelmeye başladı. Bunun sonucunda da madencilik çiftlikleri kurulmaya başladı ve madencilik faaliyeti farklı yöntemlerle yürütülmeye başladı.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği yapmanın çeşitli yolları bulunuyor: Bulut madencilik, CPU madenciliği, GPU madenciliği ve ASIC madenciliği.

Bunlar içinde en kolay olanı ve şu anda bile bireysel olarak yapılabilecek madencilik türü, bulut madenciliktir. Bulut madencilikte kullanıcılar, hizmeti sunan firmalardan kiralama işlemi yaparak madencilik hizmetini kiralamış oluyor. Böylece kullanıcı, elektrik masrafı ya da cihaz masrafları ve kurulumları gibi teknik olaylarla ilgilenmeden madencilik yapabiliyor. Daha doğrusu firma kullanıcının yerine kira karşılığında madencilik yapıyor.

Şu anda bulut madenciliğin oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Çünkü teknik bilgisi olmayan ya da teçhizatlara ve elektriğe para harcamak istemeyen kişiler bile bu sayede madencilik faaliyeti gerçekleştirebiliyor.

CPU madenciliğin ise artık eski moda bir yöntem olduğu ifade edilebilir. Çünkü CPU madencilik artık diğer yöntemlere kıyasla çok yavaş kalıyor. Dolayısıyla kar getirme oranı da çok düşük. Bununla birlikte masaüstü bilgisayarlarla dahi madencilik faaliyetlerine izin vermesi sebebiyle hala bazı kişiler tarafından kullanılıyor.

CPU madencilikte, madencilik faaliyetlerini yürütmek için istemciler kullanılıyor. Dolayısıyla cihazlarda aşırı ısınmalar oluyor ve bu sebeple işin içine bir de soğutma masrafları ekleniyor.

ASIC madencilikte ise isminden de anlaşılacağı gibi ASIC cihazlar kullanılıyor. ASIC cihazlar sadece kripto para birimi madenciliği için tasarlanan cihazlardır. Günümüzde de oldukça popüler bir madencilik yöntemi olarak tercih ediliyor. Çünkü GPU ve CPU cihazlara göre çok daha hızlı bir şekilde kripto para üretebiliyor.

Bunlara ek olarak en çok kullanılan yöntemin GPU madencilik olduğunu ifade edebiliriz. GPU madenciliği detaylı olarak yazının sonunda inceleyeceğiz.

Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü bu durum pek çok etkene bağlı: Kullanılan cihazın tükettiği enerji ve cihazın masrafları madenciliğin yapıldığı yerdeki elektrik ücretleri, üretilen kripto para biriminin değeri ve soğutma masrafları.

Aslında tüm bu masraflar göz önüne alındığında dahi günümüzde bir madencilik tesisinin 6 ay ile 1 yıl içinde kendi masraflarını çıkardığı ifade ediliyor. Ancak kripto para birimi fiyatlari oldukça volatil olduğu için yine de net bir rakam belirtmek mümkün değil.

Bununla birlikte artık bireysel madenciliğin hiç kazandırmadığı hatta büyük zararlar yol açtığı belirtiliyor. Bireysel olarak madencilik yapmak isteyen kişiler ise yukarıda da belirttiğimiz gibi bulut madenciliğe yöneliyor.

Kripto Para Madenciliği Yasal Mı?

Şu anda çoğu ülkede kripto para birimleri ile ilgili net yasalar olmadığı için aslında madencilikle ilgili de net düzenlemeler bulunmuyor. Bu sebeple kripto para madenciliği yasal değildir gibi bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak tam anlamıyla yasal olduğu yönünde de bir ifade kullanılamaz.

Bunlara ek olarak günümüzde Türkiye’de kripto para madenciliği yapmak doğrudan suç teşkil etmiyor. Ama Çin ve Rusya gibi bazı ülkelerin kripto para madenciliğini yasakladığı biliniyor. Yine de tüm dünyada madencilik faaliyetlerinin 7/24 deva ettiğini ve günden güne madenciliğe sıcak bakan ülkelerin sayısının arttığını belirtmekte fayda var.

GPU Madenciliği Nedir?

GPU madenciliği günümüzde en yaygın ve en popüler olan madencilik türü olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar cihazların kendisi pahalı olsa da hem hızlı olduğu için hem de tüketim açısından diğer yöntemlerden ucuz olduğu için çok tercih ediliyor.

Bunlara ek olarak GPU cihazlarının madencilik için ekran kartlarını kullandıklarını belirtmekte fayda var. Standart bir GPU madencilik cihazında 2 ile 8 arasında ekran bulunuyor. Ekran kartlarına ek olarak ise soğutma sistemi ve anakart bulunuyor.

Tüm bu açıklamalardan da anlaşılabileceği gibi şu anda en popüler yöntem GPU madenciliği, bireysel olarak madencilik yapmak isteyen kişiler ise bulut madencilikten faydalanabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar