X


Bitcoin (BTC) Fiyatını 14.000 Dolara Çıkartan Sebep Belli Oldu

Bitcoin'in fiyat artışının sebebi ne?
11:05
1 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı geçtiğimiz gün 33 aydan sonra en yüksek seviyesine ulaşarak 14.000 dolar seviyesinde aylık kapanış gerçekleştirmeyi başardı. BTC/USD işlem çifti 14.100 dolara kadar çıksa da bunun devamında sert bir düşüş yedi ve uzmanlar aslında bunun short veya long pozisyon açanları silkelemeye yönelik bir hareket olarak yorumlamakta.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 13.800 dolardan işlem gören BTC’nin neden yükseldiği birçok kişi tarafından merak edilse de yanıt bugün geldi. Aynı 2019 yılında olduğu ve Bitcoin’e 14.000 doları getirdiği gibi 2020 yılında da Çin Başkanı Bitcoin fiyatına direkt etki etti. Çin Başkanı 31 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada dijital paralar konusunda uluslararası seviyede bir düzenleme çerçevesi oluşturmak istediklerini ve buna aktif şekilde katkı sağlayacaklarını vurguladı.

Bitcoin’i 14.000 Dolara Çıkaran Yine Çin Oldu

Xi Jingping, ekonominin çeşitli alanlarında dijitalleşmeyi hızlandırmak istediklerini belirterek aslında hem blockchain hem de kripto para yanlısı bir açıklamada bulundu. Çin’in merkez bankasının kendi dijital parasını yakında piyasaya süreceği de düşünüldüğünde Xi’nin bu açıklaması sürpriz olmadı. Ancak Çin Başkanı tarafından yapılan ve blockchain gelişimine odaklanılacağının da vurgulandığı yeni açıklamadan sonra BTC’nin hareketlenmesi ortadaki şüphelerin kalkmasını sağladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin

2019 yılında da Çin Başkanı tarafından yapılan açıklama Bitcoin fiyatını harekete geçirmişti ve yine benzer bir durum oldu gibi gözüküyor. Başkan 2019 yılında yaptığı açıklamada Çin olarak blockchain gelişimine çok büyük önem vereceklerini ve bunu hızlandıracaklarını vurgulamıştı. Bu açıklamanın yapılmasından hemen sonra bütün gözler Bitcoin’e çevrildi ve herkes bunun BTC lehine bir açıklama olduğunu düşünmeye başladı. Ancak daha sonra Çin medyası tarafından düzeltme yapılarak bunun Bitcoin ile ilgili olmadığını ve ülkedeki BTC yasağının süreceği belirtildi.

Bu sefer Xi’nin sadece blockchain değil aynı zamanda dijital paralar hakkında açıklamada bulunması ise daha büyük yankı uyandırdı ve fiyatın yükselişi buna bağlanmakta. Tabii ki 14.000 dolar zirvesinden sonra fiyat sert bir şekilde düşmüş ve 6.000 dolara kadar çekilmişti. 2020 yılındaki Bitcoin fiyat yükselişinde de benzer bir şey olup olmayacağı şu an için kesin olmasa da bu yöndeki beklentiler bir hayli fazla.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar