X


Bitcoin Madencilik Zorluğunda Yeni Bir Rekor Kırıldı!

Bitcoin ağ zorluğunda yeni bir rekor kırıldı. Bu durum fiyatı nasıl etkiler?
15:21
14 Temmuz 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in ağ zorluğu geçtiğimiz hafta %9,89 artış elde ederek ağ zorluğunun tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Ağ zorluğu bu artış ile beraber 17,3 trilyon seviyesine kadar y ükseldi. Bunun devamında ise Bitcoin’in hash rate’inde de yukarı yönlü bir hareketlenme yaşandı ve bu durum yatırımcılar için oldukça olumlu.

Bitcoin Hash Rate’i Artmaya Devam Ediyor

Bitcoin fiyatı haftalar hatta aylardır yatay grafik çizse de ağı güvenceye alacak olan temeller her geçen gün daha da yükselmekte ve artmakta. Daha önce Bitcoin hash rate’inde çok sert bir düşüş yaşanmış ve Mayıs ayında yaşanan blok ödülü yarılanması ağı oldukça kötü etkilemişti. Şimdi hash rate’in ciddi bir yükseliş elde etmesi ise yatırımcılar için oldukça olumlu.

Bazı kripto para analistleri özellikle Mayıs ayından sonra madencilerin birçoğunun iflas edebileceğini belirtmiş olsa da hem ağ zorluğu hem de hash rate’in ciddi bir şekilde artmaya devam etmesi bunun yakın zamanda mümkün olmadığını gösteriyor. Bilindiği üzere Bitcoin’in ağ zorluğu yaklaşık olarak her 14 günde veya 2016 blokta bir otomatik olarak değişiyor.

Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin ağındaki bu tasarımı sayesinde her 10 dakikada 1 blok kazılması sağlanıyor. Ağ zorluğunun artması genel olarak hash rate’in yani madencilerin artmasından kaynaklanmakta ve bu iki unsurun birbirini desteklediği biliniyor. Zorluğun ve hash rate’in artması ise genellikle BTC fiyatına yükseliş getirebilecek unsurlar arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar