X


BTC Yatırımcılarıyla Hangi Hisse Yatırımcıları Arasında Benzerlik Var?

Douglas Boneparth’a göre, Bitcoin'i 20.000 dolardan satın alanlar ile bu hisseyi şu anda satın alanlar aynı kişiler. 
10:42
14 Temmuz 2020

CNBC’nin mali danışma konseyi üyelerinden Douglas Boneparth, 20.000 dolardan Bitcoin (BTC) satın alanların şu anda elektrikli araç üreticisi Tesla’nın (NASDAQ: TSLA) hisselerini 1.700 dolardan satın alanlarla aynı olduğuna inanıyor. Ayrıca Boneparth bitkisel et üreticisi Beyond Meat (NASDAQ: BYND) ve farklı bir e-otomobil üreticisi Nikola (NASDAQ: NKLA) gibi bazı “bozuk balonlardan” da bahsetti.

Ünlü isim konuyla ilgili olarak, “Öyle komik bir duygu var ki Beyond Meat’i 235 dolardan, Bitcoin’in 20.000 dolardan ve Nikola’yı 75 dolardan satın alan kişi Tesla’yı da 1.700 dolardan satın alabilir.” ifadelerini kullandı.

Balon Argümanı

Bitcoin fiyatı 11 Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesinin hemen öncesinde 17.300 dolara ulaştığında genç ve heyecanlı yatırımcıları, tecrübeli isimler uyamışlar ve risk-kazanç ilişkisini ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etmişlerdi. Bu rakamın görülmesinin ardından altı gün sonra Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.627 doları gördü.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Galaxy Digital’den Mike Novogratz gibi bazı isimler o dönemde yapacakları fiyat tahminlerinde BTC’nin 2018’in sonunda 40.000 dolara ulaşacağını ifade etmişti. Ancak doğru tahmini Boneparth gibi isimlerden gelen tahminler oldu ve Bitcoin fiyatı düşüşe geçti. Bitcoin fiyatı, Boneparth’in 2014’ten beri BTC’ye sahip olduğunu açıkladığı 18 Ocak’ta 9.200 dolara düştü. Ünlü isim müşterilerini etkilememek için daha önce BTC sahibi olduğunu açıklamadığını ifade etti.

Tesla ve Bitcoin

Tesla 13 Temmuz’da yaşadığı %14’lük artış ile Ethereum piyasa değeri kadar bir artış göstermiş oldu. Ancak sonrasında volatil sayılabilecek bir hisse olan TSLA, kazançlarının neredeyse tamamını sildi ve bir düşüş göstermiş oldu.

Zaman zaman Bitcoin’in de benzer büyük artışlar yaşadığı ve ardından düşüşe geçtiği düşünüldüğünde TSLA ile Bitcoin’in bazen aynı grafikler çizdiği ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar