X


Geleneksel Paralara Olan Güven Kayboluyor, İşte Kanıtı!

Ünlü isim Max Keiser’a göre bu gösterge, geleneksel paralara olan güvenin sarsıldığının kanıtı.
08:06
14 Temmuz 2020

Bitcoin Mayıs ayında üçüncü blok ödülü yarılanmasını gerçekleştirdikten sonra çoğu isim hashrate’te bir düşüş olacağını ve ölüm sarmalarının başlayacağını dile getirdi. Ancak yarılanmanın madenciler üzerindeki etkisi çok kısa sürdü ve madenciler hemen toparlandı.

Bununla birlikte ölüm sarmalı beklentilerine rağmen BTC’nin hashrate’i dün tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve yakında herhangi bir düşüş belirtisi göstermiyor.

Hashrate’teki Rekor

Bu rekorun ardından açıklamalara yapan ünlü bir Bitcoin savunucusu ise hashrate’teki artışın fiyat artışından hemen önce geldiğini ve dolayısıyla bir Bitcoin rallisinin kapıda olduğunu dile getirdi. Ayrıca ünlü isme göre hashrate’te görülen bu büyüme geleneksel para birimlerine karşı olan bir güven eksikliğini de işaret ediyor.

Öte yandan blok ödülü yarılanması sonrasında madencilerin kepenk indirmemesini sağlayan şey büyük ölçüde işlem ücretlerindeki artış oldu. İşlem ücretleri sayesinde madenciler bir nebze olsun yarılanma ile kaybettiklerini yerine koyabildi. Her ne kadar işlem ücretleri o zamandan bu yana düşmüş olsa da madenciler kendilerini toparladı ve birçoğu yoluna devam etmeyi tercih etti. Bunun kanıtlayan şey de rekor kıran hashrate oldu.

Blockchain.com’dan alınan veriler, bu metriğin 126 milyon TH/s’nin biraz altında zirveye ulaştığını ve bir yıllık en düşük seviye olan 62 milyon TH/s’den büyük bir tırmanış yaşadığına işaret ediyor.

Hashrate ve Fiyat

Keiser Report adlı programın ev sahibi olan ünlü Bitcoin yatırımcısı Max Keiser Twitter üzerinden yaptığı son paylaşımda, Bitcoin fiyatının şu anda hashrate’teki artışı takip etme eğiliminde olduğunu dile getirdi. Ayrıca Keiser’a göre hashrate’teki bu artış insanların artık geleneksel para birimlerine güvenmediğinin de bir işareti. Keiser konuyla ilgili paylaşımında “Bitcoin yakında geleneksel paralardan enerji çekecek” ifadelerini kullandı.

Keiser’ın görüşünün temeli, para basma politikaları ile halkın geleneksel paraya olan güveninin azalmasına dayanıyor gibi görünüyor. Hükümet sürekli para bastıkça, o paranın değeri düşüyor ve halkın da kendi cebindeki paraya güveni kalmıyor. Bu da güvenli liman varlıklarına olan ilgiyi artırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar