Bitcoin Halving Nedir ve Neden Bu Kadar Önemli?

Bitcoin Halving neden bu kadar önemli?
18:00
11 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Halving son günlerde sadece kripto para odaklı haber sitelerinde değil aynı zamanda ana akım haber sitelerinde de en çok konuşulan konulardan birisi haline geldi. Bugün akşam 22.30 civarında gerçekleşecek olan Bitcoin Halving’in bu kadar konuşulmasının sebebi ne? BTC blok ödülü yarılanması neden bu kadar konuşuluyor ve gerçekten de konuşulduğu kadar büyük bir öneme sahip mi?

İlk olarak Bitcoin (BTC) Halving’in mantığına bakalım. Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan white paper’da sadece 21 milyon BTC olabileceği ve her 210.000 blok kazımında blok ödülünün yarıya ineceği açıkça belirtiliyor. Bu da 630.000’inci blokta üçüncü BTC Halving’in yaşanacağını gösteriyor.

Bitcoin Halving’in Avantajları

Bitcoin Halving’in temel amacı ise kazılan BTC miktarı arttıkça buna bağlı olarak enflasyon oranını dengede tutabilmek ve itibari paralar gibi bir sona sahip olmaktan kaçınmak. Gerçekten de BTC’nin üçüncü blok ödülü yarılanmasından sonra %1,8′in altında yıllık enflasyon oranına sahip olacağı biliniyor. Bu da aslında dünyanın önde gelen merkez bankalarının hedeflediği değerin de altına inildiğini gösteriyor.

Bitcoin Halving’in bir diğer önemli özelliği ise kazılan BTC miktarını azaltarak aslında bütün BTC’lerin daha önce kazılıp piyasaya sürülmesini yavaşlatmak. Bu da BTC’nin belkemiği olan madencilerin uzun bir süre daha kazanç elde edebilmelerini sağlıyor. Madenciler BTC kazımının yanı sıra işlemleri onaylayarak da gelir elde etseler de asıl gelir kaynaklarının kazdıkları BTC’leri satmak olduğu biliniyor.

Bitcoin Halving’in akış-stok modeline göre fiyatta önemli bir artışa yol açacağı da öngörülüyor. Bu da gerçekleşmesine saatler kalan Bitcoin Halving‘in toplamda birden fazla olumlu gelişmeye köprü olabileceğini gösteriyor ve gerçekten de bu kadar konuşulmasında haklılık payının var olduğunu kanıtlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar