reklamı kapat

Büyük Rekabet: Bitcoin Mi? Tesla Hisseleri Mi?

Tesla hisseleri, Bitcoin’in piyasa değerini geride bıraktı.
08:02
11 Haziran 2020

Tesla hisse senedinin değeri 1.027 doları aşarak yeni bir rekor kırdı. Bununla birlikte Tesla hisselerinin piyasa değeri de 188 milyar doları aştı ve böylece Bitcoin (BTC) piyasa değeri bakımından Tesla hisselerinin gerisinde kalmış oldu.

Her ne kadar Tesla hisse senedi ile Bitcoin fiyatı arasında bir bağlantı olmasa da bazılarına göre FOMO sebebiyle yatırımcı çektikleri için iki varlık arasında sembolik bir mukayese yapılıyor. Bununla birlikte FOMO’nun geçmişte bazı BTC rallilerini yönettiğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Borsalardaki Artış

Geçtiğimiz haftalarda Tesla CEO’su Elon Musk, bir kamyonu andıran yeni aracın tanıtımını yapmış ve bu durum oldukça büyük ses getirmişti. Musk, bu gelişme üzerinde ilerleme kaydetmek istediklerini açıklamıştı. Ayrıca bazı analistlere göre Tesla hisse senetlerinde yaşanan bu artışın yeni araç ile yakından ilgisi bulunuyor.

Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre Tesla’nın yeni hisseleri fiyat hareketini etkilemiş olsa da aslında geçtiğimiz hafta tüm borsanın yukarı yönlü eğilim izlediğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Microsoft ve Apple da dahil olmak üzere FAANG hisselerinin egemen olduğu Nasdaq, rallisini rekor seviyenin üstünde sürdürüyor. Mart ayında Dow Jones Industrial Average’in (DJIA) koronavirüs kaynaklı ani %37’lik düşüşüne rağmen, Nasdaq bugüne kadar %10’dan fazla artış sergiledi.

Bununla birlikte analistlere göre borsalardaki bu artış bireysel yatırımcı kaynaklı ve kurumlar şimdilik borsalardan uzak duruyor. Hatta bireysel yatırımların hiç bu kadar etkin bir şekilde büyümediğinden de bahsediliyor.

Bright Trading LLC’den bir yatırımcı olan Dennis Dick konuyla ilgili Reuters’e yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

20 yıllık deneyimimde bireysel yatırımcıların şu anda yaptıkları gibi hisse senetlerini yükselttiğini hiç görmedim.

Bitcoin Etkisi

Bunlara karşılık analistler Mayıs ayından bu yana Bitcoin’de bireysel talebin düştüğünü ve kurumsal talebin arttığını ifade ediyor. Bu taleple beraber de BTC fiyatı 10.440 dolara kadar yükseldi. Ancak Bitcoin’deki bireysel talebin hisse senetlerine kayması Bitcoin fiyat beklentilerindeki belirsizliği de beraberinde getiriyor.

ABD’deki bireysel yatırımcılar ağırlıklı olarak hisse senetleri üzerinde yoğunlaştıkça, yatırımcılar Bitcoin için bir sonraki talep kaynağının nereden geleceğini sorguluyor. Bitcoin’in son altı aydaki fiyat eğilimine dayanarak yakın vadede en olası talep kaynağının kurumsal yatırımlar olduğu ifade ediliyor.

Bunların yanında önde gelen kripto para analisti Willy Woo, altın ve Bitcoin’in 10 yıllık geniş bir karşılaştırmasını yapmış ve Bitcoin’in altını açık ara geride bıraktığı sonucuna varmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun