reklamı kapat

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Bitcoin hard fork'u olan Bitcoin Cash nedir ve nasıl alınır?
17:09
11 Ağustos 2020

Bitcoin ağından ayrılan bir fork olan Bitcoin Cash ayrı bir ekosisteme ancak aynı yapıya sahip bir kripto paradır. Bitcoin Cash’in destekçilerinden olan ve bu ayrılığa liderlik eden Roger Ver veya Jihan Wu gibi isimlerin aslında ilk yıllarında sıkı Bitcoin destekçileri olduğu biliniyor.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin.com’un CEO’su Roger Ver’in desteğini alan BCH’nin bir ara Bitcoin’i bile geçtiği biliniyor. Yine de bu fiyat artışı kısa sürdü ve Bitcoin hala lider kripto para birimi olarak bilinmekte.

2017 yılında yapılan hard fork ile Bitcoin ağından ayrılan BCH, aslında Bitcoin’den çok fazla değil. Bitcoin’e yönelik en büyük farkı blok ödülü olan BCH’nin yatırımcı kitlesi de Bitcoin ekosistemi içerisinde bulunuyor. Bitcoin Cash’in Bitcoin ağından ayrılma nedeni de Bitcoin blok boyutunu 8 MB’a çıkarmak isteyen ekibin teklifinin kabul edilmemesi olmuştu. Bitcoin Cash geliştiricilerinin buna ek olarak SegWit olarak bilinen protokole de karşı olduğu ve bunun yerine blok kapasitesini arttırdıkları biliniyor.

Roger Ver hem SegWit kullanımı olmaması hem de 8 MB’lık blok boyutu nedeniyle BCH’nin BTC’ye göre daha hızlı ve daha ucuz işlem seçeneği sağladığını iddia etmekte. Bu iddia geçmişte birkaç kere doğrulansa da şu an için durumun pek gerçeği yansıtmadığı söylenebilir.

Bitcoin Cash yine de toplam piyasa değerine göre en büyük 5. kripto para birimi konumunda ve 5 milyar dolardan fazla değere sahip. BCH’nin BTC’den daha hızlı ve ucuz olma hedefi şu an için pek olası gözükmese de BCH’nin sahip olduğu yatırımcı kitlesi projeyi ayakta tutmakta.

Kraken tarafından aktarılan verilere göre şu an ortalama bir Bitcoin işlemi 60 dakikada, ortalama bir Bitcoin Cash işlemi ise 150 dakikada gerçekleşmekte. Bu da lider kripto para biriminin hala bu konuda daha üstün olduğunu gösteriyor.  Yine de Bitcoin Cash’in daha düşük değere sahip bir kripto para olması ve BTC’nin altyapısını paylaşması Bitcoin Cash almak isteyenlerin sayısını arttırıyor.

Peki Bitcoin cash alınır mı ve Bitcoin cash satın almak için neler yapmak gerekiyor?

Bitcoin Cash Nereden Alınır?

Aslında Bitcoin Cash satın almak aynı Bitcoin almak kadar kolay. Bitcoin Cash, dünyanın en büyük ve ticari hacim konusunda lider kripto para borsalarından Binance üzerinden alınabilir. Binance üzerinde direkt Türk Lirası ile Bitcoin Cash alımı olmadığı için bunun öncesinde Tether (USDT) almak gerekebilir.

Tether Coin Nasıl Alınır?” yazısını inceleyip USDT aldıktan sonra Binance üzerinden şu şekilde Bitcoin Cash alabilirsiniz:

  • Sol üstte yer alan “Al-Sat” kısmına tıklayıp “Klasik” sekmesini açın.
  • Açılan sekmede “Dönüştür” seçeneğine USDT’yi, “Hedef” seçeneğine ise BCH’yi getirin.
  • Almak istediğiniz miktarı girin ve “dönüştürmeyi ön izle” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra açılan sayfadaki bilgiler doğru ise alımı onaylayın.

Bitcoin Cash Alım Satım

Bitcoin Cash satın alma işleminden sonra bunu satmak için de Binance üzerinden benzer adımlar izlenebilir. Bu sefer “Dönüştür” kısmına BCH, “Hedef” kısmına ise elde etmek istediğiniz kripto parayı girerek satış yapabilirsiniz. Binance üzerinde birçok BCH işlem çifti ve alım satım seçeneği bulunmaktadır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.