X

Compound Coin Nedir?

COMP coin, Compound protokolünün topluluk yönetişimini güçlendiren ERC-20 token’ıdır. 
10:01
12 Ağustos 2020

Fiyat hareketleri ve muazzam performansı sebebiyle 2020 yılının adından en sık söz ettiren kripto paraları arasında yer alan Compound Coin (COMP), bir ERC-20 token’ıdır. COMP coin sahipleri ve temsilcileri Compound protokolündeki değişiklikleri tartışabiliyor, çeşitli öneriler getirebiliyor ve alınacak kararlar hakkında oy kullanabiliyor.

Bunun yanında COMP coin’in doğrudan kullanıcıya teslim ediliyor olması da gittikçe büyüyen bir ekosistem oluşmasına imkan tanıyor.

Bu yazımızda “COMP Coin, COMP Coin al, COMP coin binance, Comp coin market cap, COMP/USD, Compound coin binance” gibi konulara değineceğiz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

COMP Coin Nedir?

COMP coin, Compound protokolünün topluluk yönetişimini güçlendiren ERC-20 token’ıdır. Her gün, protokolün kullanıcılarına yaklaşık 2.880 COMP dağıtılıyor. Bu dağıtım ise her piyasadaki borçlanma talebi ile orantılı olarak ilgili piyasada tahsis ediliyor.

Öte yandan her bir piyasada dağıtımın % 50’sini ihtiyacı karşılayanlar ve %50’sini borçlular kazanıyor. Bahsi geçen tahsisler Compound’un websitesinde “Piyasa Dağılımı” tablosunda gösteriliyor.

Bunların yanında daha basit bir anlatımla Compound protokolü, hiçbir aracı olmadan kullanıcıların faiz getirisi elde etmesine, borç almasına ya da borç vermesine imkan tanıyor. Ayrıca merkeziyetsiz finansın (DeFi) en popüler örnekleri arasında yer alan COMP coin, geleneksel banka sistemindeki faiz sorunsalına çözüm getirmeyi hedefliyor. Faiz kazanımı konusunda arada üçüncü bir tarafın bulunmaması da aslında tam olarak bu amaca hizmet ediyor.

Bunun yanında Compound sayesinde hem borç almak isteyenler hem de borç vermek isteyenler bire bir platform üzerinden buluşarak direkt olarak akıllı sözleşmeler ile işlemlerini tamamlayabiliyor. Dolayısıyla burada da geleneksel bankacılık sisteminin başka bir sorunu ele alınmış ve çözüm üretilmiş oluyor.

Compound platformunu kendi token’ı olan COMP coin ile de aslında platformun kontrolünün tamamen kullanıcılara bırakılması hedefleniyor. COMP coin sahipleri platformda doğrudan oy kullanma, fikir belirtme ve öneri sunma hakkına sahip oluyor. Böylece platformu direkt olarak kullanıcılar yönetmiş oluyor.

COMP Coin Yorum

COMP coin’in özellikle fiyatındaki büyük artışların ardından “COMP Coin al, COMP coin market cap, COMP/USD” gibi aramaların arttığı görülüyor. Çünkü COMP coin, 2020 yılında büyük bir ivme yakaladı ve bu yükseliş grafiği sayesinde lider DeFi protokolü MakerDAO’yu dahi geride bırakarak iki ay önce birinci sıraya yerleşti.

Bunların yanında Compound coin Binance, Coinbase gibi borsalarda listelendikten hemen sonra da COMP/USD işlem çiftinde büyük artışlara imza atıldı.

Öte yandan Compound’daki kilitli kripto paraların değerinin Haziran sonunda 1 Milyar doları aşmış olması da kripto para ekosisteminde bir kilometre taşının aşıldığı yönünde yorumlar yapılmasını sağladı.

Compound Coin Yorum

Compound coin’in CoinMarketCap verilerine bakıldığında da piyasa hacmi bakımından token’ın 26. sıraya yükselmiş olduğu görülüyor. Çok gerilerde yer alan bir kripto para biriminin kısa süre içinde bu kadar yüksek bir sıralamaya taşınmış olmasının büyük önem arz ettiğini belirtmekte de fayda var.

Bunun yanı sıra yazının yayına hazırlandığı sırada 216,95 dolardan işlem göre COMP coin’in en yüksek seviyesinin 21 Haziran 2020’de ulaşılan 381 dolar olduğu görülüyor. Bunlarla birlikte COMP coin’in piyasa hacminin 290.305.360 USD olmasının da büyük bir başarı olduğu belirtiliyor.

Compound Coin Nereden Alınır?

Dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘den 2020’nin en popüler kripto paralarından biri haline gelen Comp coin’i güvenle satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar