reklamı kapat

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum almak isteyen kullanıcıların ne yapması gerekiyor?
16:19
11 Ağustos 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, en hızlı yükselişini 2017 yılından sonra 2020 yılında sergiledi. Ethereum fiyatında görülen bu inanılmaz yükseliş aslında merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarından kaynaklandı ve DeFi projelerinin yükselişi hala sürüyor.

Kısa sürede 250 dolardan 420 dolara kadar çıkan Ethereum tabii ki bu yükselişi ile yatırımcıların da dikkatini çekti. Ethereum almak isteyen yatırımcıların sayısı sadece küresel çapta değil aynı zamanda Türkiye içerisinde de ciddi anlamda arttı. Peki bu kadar fazla yükseliş elde eden Ethereum nedir ve tam olarak ne işe yarar?

Ethereum Nedir Ne İşe Yarar?

Ethereum’un lider kripto para birimi Bitcoin’den ayrılan en büyük özelliği akıllı kontratlara ve merkeziyetsiz uygulamalara ev sahipliği yapması olarak biliniyor. Ethereum’un bu özelliği ilk piyasaya sürüldüğü yıllarda “pek tutmayacak” gibi görülse de bunun farkı özellikle 2019 yılından beri kendini ortaya koymaya başladı.

Kripto para sektörü bir yatırım alanı olarak görülse de bunun gerçek bir kullanım alanına sahip olduğu da biliniyor. İnsanlar dünyanın dört bir yanına kripto para ile fon gönderebiliyorlar ve daha fazlası da mümkün. DeFi yani merkeziyetsiz finans uygulamaları da tam olarak bunu yapmak için piyasaya sürüldü.

Bazı DeFi uygulamaları kredi verirken bazıları önemli finans altyapılarını oluşturuyor. DeFi uygulamaları tam anlamıyla bankaların sunduğu birçok özelliği merkeziyetsiz ve blockchain tabanlı yapabilmeyi sağlıyor. Ethereum’un da akıllı kontratları buradaki “merkeziyetsizlik” kısmını hallediyor ve her şey bilgisayar kodlarına bağlı olarak yapılıyor.

Ethereum ağındaki bu yoğunluk doğal olarak işlem ücretlerini arttırsa da durumun ETH’nin uzun vadeli fiyatı konusunda olumlu olduğu söylenebilir. Ethereum fiyatı özellikle bu senenin sonunda gerçekleştirilmesi beklenen ETH 2.0 güncellemesi ile beraber ciddi bir yükseliş elde edebilir. ETH tabanlı DeFi uygulamaları ağın kapasitesini kısıtlarken, ETH 2.0’ye geçiş ile birlikte bu sınırlamanın ve kısıtlamanın ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Ethereum altyapısının en büyük sorunlarından birisinin de böylelikle kalkması, kesinlikle “Ethereum nasıl alırım?” sorusunu soranların sayısını da arttıracak ve fiyatta rekoru beraberinde getirecektir.

ETH Nasıl Alınır?

Ethereum almak aslında oldukça kolay. Ethereum dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olması sebebiyle hem yerli hem de yabancı birçok kripto para borsasında yer alıyor. Yine de hem işlem çiftlerinin çok olması hem de likidite konusunda lider olması nedeniyle Binance kripto para borsası üzerinden kolaylıkla Ethereum alımı yapılabilmekte.

Peki Binance üzerinden Ethereum nasıl alınır?

  • Binance kripto para borsasının ana sayfasına girildiğinde üst sol köşede yer alan “Kripto Al” seçeneğine tıklayıp hemen alttaki “Kredi/Banka Kartı” kısmını seçebilirsiniz.
  • Açılan sekmede “Coin” kısmında BTC yerine ETH’yi seçip, üstte yer alan bölüme kaç TL değerinde Ethereum almak istediğinizi girin.
  • Son olarak ödeme yöntemini belirleyip “AL ETH” butonuna bastığınızda ETH alım işlemi tamamlanacaktır.

Ethereum Nasıl Satılır?

Elinizdeki ETH’leri yine Binance üzerinden satmak için ise üst kısımda yer alan “Al-Sat” seçeneğine tıklayıp, “Temel” sekmesini seçebilirsiniz. Açılan ekranda ilk kısma satacağınız ETH’yi, ikinci kısma ise bunun karşılığında ne almak istediğinizi girin.

Aşağıdaki “dönüştürmeyi ön izle” seçeneğini seçip devamındaki gidişatı onayladıktan sonra başarılı bir şekilde ETH satmış olacaksınız.  ETH alım ve satış işlemleri bu kadar kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.