X


Bitcoin (BTC)’in En Büyük Gizemine Cevap Arayan Dava Başladı!

Satoshi'nin 1,1 milyon Bitcoin (BTC) değerindeki serveti kimin olacak?
11:35
2 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ira Kleiman ve Craig Wright arasındaki hukuk davası, belki de Bitcoin’in en büyük gizemlerinden birine cevap vermek için Pazartesi günü Miami’de başladı. Satoshi Nakamoto kimdir ve elindeki tahmini 1,1 milyon BTC’ye ne oldu?

Craig Wright Kimdir?

Avustralyalı bilgisayar mühendisi ve erken dönem kripto yatırımcısı olan Wright yaklaşık 6 yıldır Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia ediyor. Yani ben Satohsi Nakamoto’yum diyor. Ira Kleiman’a göre, Wright’ın uzun zamandır arkadaşı olan merhum kardeşi David, onunla birlikte ortak şekilde bu girişimi başlattılar. Yani kardeşinin de 66 milyar dolarlık hazineden pay alması gerekiyor.

Dava, David Kleiman ve Wright‘ın bir ortaklık kurduklarını ve W&K Info Defence Research, LLC üzerinden Bitcoin (BTC) projesini başlattıklarını iddia ediyor.

Ira Kleiman, kardeşinin sahtecilik ve aldatma ile bu servetten mahrum bırakıldığını iddia ediyor. Wright iddiaları reddediyor ve David Kleiman‘ın bir arkadaş ve sırdaş olmasına rağmen ikisinin asla ortak olmadığını ve tek başına Satoshi Nakamoto olduğunu söylüyor.

David Kleiman

Pazartesi günü seçilen 10 jüri üyesi, kanıtları dinleyecek ve Satoshi’nin servetinin kaderine 3 hafta içinde karar verecek.

Satoshi Nakamoto Gizemi

Bu dava Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig ile kardeşinin Satoshi’nin yarısı olduğunu savunan Kleiman arasında çekişmeli şekilde devam edecek.

Wright’ın avukatı Amanda McGovern açılış konuşmasında, Wright’ın otizminin onunla iletişim kurmayı zorlaştırdığını, aşırı gerçekçi ve kavgacı olduğunu iddia etti. McGovern, Wright’ın “çok zor bir evden” geldiğini, “çocukluğunda çok az arkadaşı olduğunu” ve “ablası tarafından bile tuhaf görüldüğünü” iddia ederek, Wright’ın yaşamı boyunca yaşadığı sosyal zorluklara dikkat çekti.

Hem davacılar hem de davalı Bitcoin (BTC)’i icat eden kişi veya kişilerin kendileri olduğunu savunuyor. Wright yıllardır süre gelen iddialarına rağmen kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu kesin olarak kanıtlayamadı.

Mayıs 2016’da Satoshi’nin Bitcoin (BTC)’lerini taşıyacağını söyleyen Wright bunu yapamadı. Gerekçe olarak da “cesaretim yok” dedi. Diğer sunduğu kanıtlar ise kripto uzmanları tarafından sahte olmakla suçlandı.

Jüri davacılar lehine karar verirse ve Ira Kleiman, kardeşinin Satoshi hazinesinden payını almaya hak kazanırsa geriye bir soru kalacak. Özel anahtarı bilinmeyen bu cüzdandaki varlıklar nasıl kendisine verilecek?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar