X

Bitcoin (BTC) Fiyatını Tek Bir Firma Mı Düşürdü? İşte Ortaya Çıkan Yeni Açıklama

Bitcoin fiyatı sert çakılmadan önce yapılan bir açıklama dikkat çekti.
12:30
11 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatının 35.000 dolar seviyelerinde gezindiği anlarda açıklama yapan dünyanın en büyük fonlarından birisinin yöneticisi, aslında düşüş sinyalini çok önceden vermiş olabilir. Lider kripto para birimi 20.000 dolardan başladığı ve 42.000 dolara kadar giden yükselişinde özellikle 35.000 dolar seviyesinde ciddi bir duraksama yaşamıştı. Dünyanın en büyük yatırım firmalarından olan Guggenheim’ın baş yatırım stratejisti Scott Miner ise tam olarak o tarihlerde dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Bitcoin Fiyatı Uzun Vadede 400.000 Dolara Gidiyor

Miner, Bitcoin fiyatının uzun vadede 400.000 dolara kadar çıkabileceğini ancak 35.000 dolardan itibaren satışların gelmesi gerektiğini belirtti. Guggenheim olarak resmen Bitcoin yatırımı yapacaklarını da belirten Miner, bunun tarihini tam olarak açıklamasa da aslında tarihin bu açıklamaların yapıldığı an bile belli olduğu ortaya çıktı.

Guggenheim. yatırım sorumlusu Bitcoin fiyatının parabolik yükselişinin sürdürülebilir olmadığını belirtip 35.000 dolara işaret ederken aslında kendi firmasının alımını düşünmüş olabilir. Ünlü ekonomist Alex Krüger bugün yayınladığı bir gönderisinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Guggenheim tarafından yapılan bildirinin 31 Ocak tarihine işaret ettiğini belirtti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Guggenheim Yöneticisi Niyetini Belli Etti

Bitcoin fiyatının bu şekilde yükselmeye devam etmesi, Guggenheim’ın 500 milyon dolarlık yatırımının çok daha az BTC almalarına sebep olacağı açık. Krüger ise tam olarak bu durumu değiştirmek için kurumsal yatırımcıların harekete geçtiğini ve Guggenheim’ın bunun arkasında olduğunu ima etti. Aslında sadece bu açıklamanın yapılmasından birkaç hafta sonra Bitcoin fiyatının hiçbir sebep olmadan %20 çakılması ve tam olarak 35.000 dolar seviyesine gerilemesi, önemli bir ipucu.

Kurumsal yatırımcıların daha önce de düşük fiyattan Bitcoin alabilmek için fiyatı maniple ettikleri görülmüştü. 500 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu olduğunda %20’lik bir düşüş bile büyük bir kazanç ve 100 milyon dolar anlamına geliyor. Guggenheim CIO’sunun net açıklamasından sonra yaşanan bu gerileme ve düzeltme hareketi ise manipülasyon iddialarını güçlendiriyor.

Yakında Guggenheim’dan Bitcoin Haberi Gelebilir

Bitcoin fiyatı 33.000 dolara kadar çakıldıktan sonra yeniden toparlanmaya başladı ve 35.000 dolar üzerine yükseldi. BTC fiyatının böyle bir yükseliş yaşamasından sonra yakında Guggenheim’ın net BTC alımı yaptığı açıklamasının gelmesi ise şaşırtıcı olmayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar