X


Bitcoin Analistleri Uyarıyor: Sakin Olun, BTC’deki Düşüş Anormal Değil!

Analistler günümüzde yaşanan düşüşün normal olduğunu düşünüyor.
12:22
11 Ocak 2021

CryptoQuant’ın verilerine göre, madenciler büyük miktarlarda Bitcoin (BTC) satıyor gibi görünüyor. Tarihsel olarak madencilerin artan satış baskısı yerel zirvelere işaret ediyor ve bu da keskin, uzun süreli düzeltmelere yol açıyor.

Bitcoin Madencileri Neden Satıyor?

Mayıs 2020’de on-chain analist Willy Woo, blok ödül yarılanmasının ardından piyasada iki benzersiz satış baskısı kaynağı olacağını dile getirmişti. Woo’ya göre madencilerin yapacağı satışlar ve borsaların yapacağı satışlar bu iki satış baskısı kaynağını oluşturuyor. Bu nedenle kısa ve orta vadede madencilerin Bitcoin üzerinde büyük bir satış baskısı oluşturabileceği ifade ediliyor. Zaten günümüzde yaşanan düşüşün de madenci kaynaklı olduğu biliniyor.

Öte yandan Madenci Pozisyon Endeksi’nin (MPI) son birkaç gün içinde önemli ölçüde arttığı ve Temmuz 2019 ile aynı seviyelere ulaştığı görülüyor. O dönemde de BTC fiyatında 14.000 doların altına doğru büyük bir düşüş yaşanmıştı.

Ancak bu noktada piyasanın popüler isimleri önemli destek seviyelerinin henüz Bitcoin’in elinde olduğunu ve bu düzeltmenin kısa süreli olacağını ifade ediyor. Çünkü yatırımcıların bu düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirmesi madencilerin satış baskısını emebilir ve bu yeni bir rallinin kapılarını açabilir.

Kısa Vadeli Beklentiler

Bir kripto para birimi yatırımcısı olan Edward Morra gibi popüler isimler, Bitcoin’de yaşanan mevut düşüşün biraz daha derinleşebileceğini ancak bu durumunda panik yaratmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Çünkü bu durum boğa piyasalarında yaşanan ve aslında sağlıklı bir piyasa için gerekli olan bir geri çekilme. Bu geri çekilmeleri ise genellikle daha büyük yükselişler takip ediyor.

Dolayısıyla analistlerin büyük çoğunluğu yatırımcılara sakin olmalarını ve bir süre takipte kalmalarını öneriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar