Reklam

Gizlilik Odaklı XMR, ZEC ve DASH’in Artışı Sürüyor: WhatsApp Bir Etken Olabilir Mi?

Gizlilik giderek daha önemli bir konu halini alıyor. 
08:51
11 Ocak 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yakın zamanda gizlilik odaklı kripto para birimleri popüler bir kripto varlık borsası olan Bittrex tarafından ciddi bir darbe almıştı.

Bittrex Delisti

Borsa yaptığı resmi bir duyuruda gizlilik odaklı 3 altcoin ile ilgili işlem çiftlerini listeden çıkaracağını açıkladı: Monero (XMR), ZCash (ZEC) ve DASH (DASH). Her ne kadar borsa konuyla ilgili bir gerekçe göstermemiş olsa da birçok isim bu durumun kripto para birimlerinin gizlilik odaklı oluşlarından kaynaklandığını dile getirdi.

Compound Labs için çalışan bir avukat olan Jake Chvervinsky ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Borsaların sırf gizliliği koruyan özelliklere sahip oldukları için varlıkları kaldırdığını görmek son derece hayal kırıklığı yaratıyor. Bunu gerektiren herhangi bir yasa veya düzenleme yoktur, sadece DOJ’un gizliliğin olası suç davranışının göstergesi olduğu görüşü vardır.” ifadelerini kullanmıştı.

Haber Düşüşlere Sebep Olmuştu

Duyurunun ardından borsa tarafından delist edilen üç kripto para, Bitcoin‘in tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesine rağmen yüzde 15-25 oranında düştü. Pek çok kişi diğer borsaların da aynı şekilde hareket etmesini beklendiğinden bu eğilimin de devam edeceği düşünülüyordu. Ancak durum beklendiği gibi olmadı.

XMR, ZEC ve DASH’te Yükseliş Başladı

Bugün tüm kripto para birimlerinde ciddi bir fiyat düşüşü yaşanıyor ve çoğu coin’in yüzde 10’un üzerinde düşüş performansı sergilediği görülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin %13 oranın gerilerken piyasa hacmi bakımından en büyük altocin olan Ethereum’un yüzde 16 gibi ciddi bir düşüş yaşadığı görülüyor.

Ancak hemen hemen tüm kripto para birimlerinde görülen kırmızı tablonun aksine Monero (XMR), ZCash (ZEC) ve DASH (DASH) yükseliyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada XMR %5,21’lik artışla 158,96 dolardan, ZEC %8,38’lik artışla 88,62 dolardan ve DASH %7,07’lik artışla 125,33 dolardan işlem görüyor. DASH ile ilgili detaylı bilgilere “DASH Coin Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar bazı analistler gizlilik odaklı kripto para birimlerinin teknik sebeplerle yükseldiğini ifade etse de aslında tüm dünyada gizliliğin giderek daha önemli hale gelmesi ile bu token’lardaki artışın bir ilgisi olduğu düşünülüyor. Özellikle WhatsApp’in son gizlilik adımının ardından insanların her konuda gizlilik odaklı platformlara ve varlıklara yöneldiği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar