DASH Coin Nedir?

Özet

  • Ocak 2014'te kurulan DASH, transfer işlemlerinde gizliliği ve anonimliği merkezine alan bir kripto para birimidir.
18:00
6 Haziran 2020

Ocak 2014’te kurulan DASH, transfer işlemlerinde gizliliği ve anonimliği merkezine alan bir kripto para birimidir. Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla beraber finans ve ekonomi sektörü kısa sürede büyük değişim gösterdi. Paranın ve değerinin hükümet kontrolünden uzak ve merkezsiz olduğu kripto para habitatı, Bitcoin’den sonra çıkan Dash (digital cash), borsalarda kullanılan ismiyle DASH gibi diğer kripto paralarla daha da büyük bir hale geldi.

DASH Nedir?

İlk yıllarında ismi Darkcoin olan DASH işlemlerdeki gizliliği sağlaması nedeniyle çokça tercih ediliyordu. Sonrasında Dark isminin kötü çağışımı nedeniyle ismini DASH değiştirmiştir. DASH Coin’de ana hedef işlemlerdeki anonimliği sağlamaktır. DASH Coin Evan Duffield tarafından geliştirilmiştir.

Saragossa Group’dan Eric Sammons Bitcoin ve Dash’e değindiği bir konuşma yaptı. Konuşmasına Bitcoin’i anlatarak başlayan Sammons, Dash’in ana geliştiricisi Evan Duffield’ı Bitcoin’in üzerine koyma cesareti gösterebilen geliştiricilerden biri olarak gösterdi.

Dash Yorum

Eski adıyla Darkcoin, yeni adıyla Dash ilk çıktığı zamanlarda Bitcoin’le iki yönden ayrılıyordu. Bunlardan birincisi gizliliği daha çok temel alması, ikincisi ise Duffield’ın geliştirdiği ve Bitcoin node’larından daha güçlü olan Masternode’lar. İki katmanlı oluşu sebebiyle Bitcoin’e eklenemeyen özelliklerin eklenebildiği Masternode’lar sayesinde Darkcoin büyüyor ancak isminden yola çıkılarak illegal faaliyetlerde kullanıldığı düşünüldüğü için Duffield yeni marka için aradığı ismi buluyor: Digital cash’in kısaltılmışı Dash.

Dash Coin Analiz

Her yeni özelliğin merkezsizleşebileceği ve protokol düzeyinde geçerli olabileceği Masternode’lar sayesinde şu ana kadar bütçe, para yönetimi ve işlemlerde hızlılık gibi özellikler eklendi. Eklenen bu özelliklerin ve gelecekte eklenebilecek özelliklerin önemine değinen Sammons, Dash’in alışageldiğimiz normları kırıp geleceğin parası olma potansiyeli taşıdığını düşünüyor. Dash ekibi bir sonraki aşamada ise Dash Evolution adını verdikleri tamamen merkezsiz bir sistemden oluşacak elektronik ticaret ağı kurmayı planlıyor.

DASH Grafik

Aşağıdaki Dash coin Grafik‘ten görebileceğiniz gibi DASH/USD paritesi 2018 başlarında en yüksek değerine çıkarak 1500 doların üstünde işlem gördü. Yazımızın güncellendiği tarihte 1 Dash 72,33 USD’den işlem görüyor ve DASH market cap, yani DASH piyasa değeri 700 milyon dolar civarında.

Dash Coin Nereden Alınır?

Dash Coin satın alabilmek için kripto para borsası olan Binanece’i kullanabilirsiniz. Binance‘e üye olduktan sonra, DASH ile Bitcoin, Tether, BUSD, Binance ve Ethereum (ETH) işlem çiftlerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar