reklamı kapat

Dash Nedir?

DASH, gizliliğe önem veren bir kripto para olarak karşımıza çıkıyor.
18:00
6 Şubat 2020

Bitcoin’in patlak verişiyle beraber finans ve ekonomi sektörü kısa sürede büyük değişim gösterdi. Paranın ve değerinin hükümet kontrolünden uzak ve merkezsiz olduğu kripto para habitatı, Bitcoin’den sonra çıkan Dash (digital cash) gibi diğer kripto paralarla daha da büyük bir hale geldi.

Saragossa Group’dan Eric Sammons Bitcoin ve Dash’e değindiği bir konuşma yaptı. Konuşmasına Bitcoin’i anlatarak başlayan Sammons, Dash’in ana geliştiricisi Evan Duffield’ı Bitcoin’in üzerine koyma cesareti gösterebilen geliştiricilerden biri olarak gösterdi.

Eski adıyla Darkcoin, yeni adıyla Dash ilk çıktığı zamanlarda Bitcoin’le iki yönden ayrılıyordu. Bunlardan birincisi gizliliği daha çok temel alması, ikincisi ise Duffield’ın geliştirdiği ve Bitcoin node’larından daha güçlü olan Masternode’lar. İki katmanlı oluşu sebebiyle Bitcoin’e eklenemeyen özelliklerin eklenebildiği Masternode’lar sayesinde Darkcoin büyüyor ancak isminden yola çıkılarak illegal faaliyetlerde kullanıldığı düşünüldüğü için Duffield yeni marka için aradığı ismi buluyor: Digital cash’in kısaltılmışı Dash.

Dash Nasıl Çalışır?

Her yeni özelliğin merkezsizleşebileceği ve protokol düzeyinde geçerli olabileceği Masternode’lar sayesinde şu ana kadar bütçe, para yönetimi ve işlemlerde hızlılık gibi özellikler eklendi.

Eklenen bu özelliklerin ve gelecekte eklenebilecek özelliklerin önemine değinen Sammons Dash’in alışageldiğimiz normları kırıp geleceğin parası olma potansiyeli taşıdığını düşünüyor. Dash ekibi bir sonraki aşamada ise Dash Evolution adını verdikleri tamamen merkezsiz bir sistemden oluşacak elektronik ticaret ağı kurmayı planlıyor.

Dash Nereden Alınır?

DASH Binance borsasından güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun