reklamı kapat

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden Alınır?

21 Mayıs 2019
  • Coin TürkCoin Türk

TRON Vakfı ve BitTorrent Vakfı ortak çalışması olarak BitTorrent prokolüyle çalışan ve token tabanlı ekonominin yapı taşı haline gelecek BTT’yi tanıttı. Mevcut BitTorrent ağının üzerinde çalışılarak yeni bir değerin ve ekosistemin oluşması hedefleniyor.

BitTorrent Token (BTT)

BitTorrent ağında kullanılacak token’lar TRON tabanlı TRC-10 token’ları olacak ve BitTorrent (BTT) adıyla anılacak. BitTorrent’in mevcut 100 milyon kadar aylık kullanıcısı bulunuyor. TRON kurucusu Justin Sun BTT tanıtım konuşmasında mevcut kullanıcı kitlesiyle Blockchain’i buluşturmayı başarırlarsa büyük bir adım atmış olacaklarını dile getirdi.

BitTorrent Token Nasıl Kullanılır?

BitTorrent ağında geliştirilen uygulamalar merkezsiz bir ağ üzerinde bulunduklarından veri depolama alanları küresel çapta geniş olabilecek. Ayrıca uygulamalar ağa katılan diğer kullanıcıların da depolama alanlarını da kullanabildiği için ölçeklendirme sorunu yaşanmayacak. BTT bu depolama alanlarının ya da işlemci güçlerinin kullanıma açılması için teşvik olarak ödenecek. Ek olarak ağ içerisinde değer aktarımı BTT ile sağlanacak ve ağa katılan herkes geliştirilen bütün uygulamalara kolayca ulaşabilecek. BTT kullanılarak belirli içeriklerin bir parçası satın alınabilecek. Geliştiriciler BitTorrent yazılımının içine BTT cüzdanını yerleştirdiğini belirtti.

BTT bölünebilir bir token olacak. BTT whitepaper’ına göre 990 milyar BTT oluşturulacak. Basılan token’lar BitTorrent ve µTorrent Classic yazılımını yükleyen kullanıcılara, TRX sahiplerine, başlangıç için yardım eden yatırımcılara, TRON ve BitTorrent ekibine paylaştırılacak. Ayrıca TRON ve BitTorrent ortaklığı ile geliştirilen Atlas projesinde BTT’nin kullanılması olasılıklar dahilinde, Atlas projesi haberimize göz atabilirsiniz.

BTT Nereden Alınır?

BTT başlangıçta Binance’in token yaratma platformu Binance Launchped yer alacak. Binance blog’undan yapılan açıklamaya göre BitTorrent’i yakın bir zamanda Binance Lauchpad’de göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.