BitTorrent Token Nedir?

Kısa ismi BTT olan BitTorrent, TRC-10 tabanlı bir Tron token'dir.
16:00
6 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

TRON Vakfı ve BitTorrent Vakfı ortak çalışması olarak BitTorrent protokolüyle çalışan ve token tabanlı ekonominin yapı taşı haline gelecek kısa ismiyle BTT Token’i piyasaya sürdü. Mevcut BitTorrent ağının üzerinde çalışılarak yeni bir değerin ve ekosistemin oluşması hedefleniyor. Hem BitTorrent hem de TRON şirketlerinin engelsiz, merkezi olmayan bir internet vizyonuna sahip olduklarını belirtmekte fayda var.

BitTorrent Coin Nedir?

BitTorrent Coin, merkezi olmayan dosya paylaşım protokolünü kripto paralarla birleştirerek 2019’un başlarında Tron-Binance ortaklığı ile duyuruldu ve BTT Coin satışı başlatıldı. Kısaca BTT Token dijital para birimi olarak içerik oluşturucuların kitleleriyle bağlantı kurmasına aracılık ediyor. BitTorrent Token daha hızlı dosya paylaşımı için kullanılabiliyor ve BTT Token’lar BitTorent programı üzerinde yerleşik cüzdanda saklanabiliyor.

Bittorrent Coin analiz edildiğinde ayrıca depolama alanlarının ya da işlemci güçlerinin kullanıma açılması için de kullanıcılara BTT teşviki yapıldığı görülüyor. Ek olarak ağ içerisinde değer aktarımı BTT ile sağlanıyor ve ağa katılan herkes geliştirilen bütün uygulamalara kolayca ulaşabiliyor. Dahası BTT Coin kullanılarak belirli içerikler satın alınabiliyor. Bu bağlamda BitTorent Coin’in çok sağlam bir vizyona sahip olduğu değerlendirilebilir.

BitTorrent (BTT)

BitTorrent ağında kullanılan token’lar TRON tabanlı TRC-10 token’lardır ve kripto para borsalarında BTT adıyla işlem görmektedir. BTT whitepaper’ına göre 990 milyar BTT oluşturulacak, şu anda 211 milyar BTT token kullanımda. Başlangıçta basılan token’lar BitTorrent ve µTorrent Classic yazılımını yükleyen kullanıcılara, TRX sahiplerine, başlangıç için yardım eden yatırımcılara, TRON ve BitTorrent ekibine paylaştırıldı.

BTT Ne Demek?

TRON kurucusu Justin Sun BTT tanıtım konuşmasında mevcut kullanıcı kitlesiyle Blockchain’i buluşturmayı başarırlarsa büyük bir adım atmış olacaklarını dile getirdi. BitTorrent’in mevcutta 100 milyondan fazla aylık kullanıcısı bulunuyor. Toplamda ise BitTorrent Protokolü 1 milyardan fazla kullanıcısı ile dünyadaki en büyük merkezi olmayan protokol olarak değerlendiriliyor. Protokol, BitTorrent şirketi tarafından geliştirildi ve çeşitli uygulama biçimleri arasında μTorrent gibi popüler olanlar da bulunuyor.

BitTorrent Coin Yorumlar

24 Temmuz 2018 tarihinde TRON, BitTorrent’i ve tüm ürünlerini satın aldı. Satın alındıktan sonra, BitTorrent / uTorrent, BitTorrent Dosya Sistemi (BTFS), TronTV ve yeni katılan blockchain canlı içerik platformu DLive dahil olmak üzere bir dizi merkezi olmayan ürünü piyasaya sürdü. Bu vizyonlarla birlikte daha çok yaygınlaşması ve benimsenmesi sürpriz olmayacaktır şeklinde BitTorrent Coin yorumu yapılabilir.

BitTorrent Coin Geleceği

BitTorrent ağında geliştirilen uygulamalar merkezsiz bir ağ üzerinde bulunduklarından veri depolama alanları küresel çapta ve çok daha geniş. Ayrıca uygulamalar ağa katılan diğer kullanıcıların depolama alanlarını da kullanabildiği için ölçeklendirme sorunu yaşanmıyor. Bu iki özellik gelecekte çok daha önemli hale gelecektir ve BitTorent Coin fiyatını olumlu yönde etkilemesi muhtemeldir.

BitTorrent Coin Grafik

BitTorent Coin grafik incelendiğinde 2019 ortalarındaki 0,0017 dolarlık değeri en üst seviye olarak görülüyor. Yazının güncellendiği tarih itibariyle Bittorrent token fiyat $0,00038 dolar olarak kayıtara geçiyor. BTT Coin rekor seviyesinin çok uzağında olsa da 80 milyon doların üzerindeki piyasa değeriyle kripto para listesinde ilk 100’de yer almayı başarıyor. BTT TL grafik analiz edildiğinde BTT TL paritesinin 2019 Mayıs’ta 0,01 TL ile rekor seviyeye ulaştığı görülmekte. Güncel fiyat ise 0,0026 TL’dir, bu rakam BTT’in şu an için en yüksek seviyeden %75 daha ucuz olduğu anlamına geliyor.

BitTorrent Coin Nasıl Alınır?

BitTorrent Coin dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsalarından biri olan Binance’den temin edilebilir. Binance Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işleme izin vermesi nedeniyle tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar