X


Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? İşte BTC Fiyatının Düşüşüne Dair Teoriler

Bitcoin fiyatı madencilerin satışları ile çakıldı.
23:39
10 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı 42.000 dolara kadar yükseldikten sonra 40.000 dolar seviyesinde iki gün konsolidasyon yaşadı. Bitcoin fiyatının bu yatay seyri bir süre altcoinlere yarasa da söz konusu fırsat kısa sürdü ve Bitcoin sert dğüşüşe geçti.

Bitcoin 36.000 Dolara Geriledi

Lider kripto para birimi BTC bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 36.892 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %8,5 düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatının düşüşü birçok yatırımcıyı şaşırtsa da bunun sinyallerinin gelmeye başladığı biliniyor. Özellikle Bitcoin madencilerinin satış baskısını arttırdıkları iddiası, düşüş öncesi öncü oldu.

Bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto para analiz ve veri araştırma şirketi CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konu hakkında yaptığı açıklamada madencilerin satışını izleyen bir indikatörün rekora gittiğini belirtti. MPI olarak bilinen bu indikatör, Temmuz 2019 tarihinden beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Bitcoin fiyatı o tarihte 13.700 dolara kadar çıkmış ancak devamında 10.000 dolar altına inerek sert bir düzeltme yaşamıştı.

BTC Fiyatı Neden Düşüyor?

Yüksek MPI seviyesi, madencilerin aktif olarak satış yaptığını ve karlarını realize ettiklerini gösteriyor. Bu durum kısa vadede Bitcoin fiyatı için sert bir düşüşü beraberinde getirebilir. NorthmanTraders şirketinin önde gelen stratejisti Sven Henrich bugün yaptığı açıklamada RSI’nin 96 seviyesine ulaştığını ve bunun tarihsel açıdan en yüksek seviye olduğunu vurguladı.

Miners

Bitcoin hem teknik açıdan hem de temel açıdan zirveye ulaşarak aslında düşüş geleceğinin sinyalini vermişti ve düşüş başladı. Buradan sonra altcoinlerin yükselmesi ve sözü edilen altcoin sezonunun başlaması için ise BTC’nin yatay seyretmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar