X


Sert Bitcoin (BTC) ve Altcoin Düşüşü Sonrası İngiltere’den Dikkat Çeken Kripto Para Uyarısı!

İngiltere'nin finansal regülatörü, kripto para yatırımcılarını uyardı.
13:01
11 Ocak 2021

İngiltere’nin finansal regülatörü olarak bilinen Financial Conduct Authority (FCA), kripto para sektöründe görülen sert düşüş sonrasında dikkat çeken bir açıklama yayınladı. Finansal regülatör, Bitcoin (BTC) fiyatının yaklaşık olarak %20 değer kaybetmesinden sonra kripto paraların oldukça riskli olduklarını ifade etti.

İngiltere Uyardı: Kripto Paralarda Tüm Paranızı Kaybedebilirsiniz

11 Ocak 2021 tarihli açıklamada kripto para yatırımlarının ve buna benzer eylemlerin “yüksek seviyede risk taşıdığı” vurgulanarak, yatırımcıların kripto para yatırımı yaparlarken bütün paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği belirtti. Kripto paralarla ilgili risklerin sıralandığı yazıda volatilite, ürünlerin karmaşıklığı, işlem ücretlerinin fazlalığı gibi konular dikkat çekti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

FCA tarafından yayınlanan açıklamada “tüketicilerin” yüksek kazanç vaat edilen kripto para yatırımı yapmadan önce bunların kendilerine uygun olduğundan emin olmaları gerektiği belirtildi. Kripto para sektörünün birçok risk barındırdığını belirten FCA uzmanları, aslında daha önce de kripto paralarla ilgili birden çok uyarı yayınladı.

Artık FCA Kuralları Aktif

FCA, 2020 yılı içerisinde Kraken ve Bitfinex gibi önde gelen kripto para borsalarının İngiltere’de hizmet vermeye dair lisans almadıklarını ve bunların dolandırıcılık odaklı olduğunu bile vurgulamıştı. 10 Ocak 2021 tarihinden itibaren ise İngiltere’nin yeni kripto para yasası hizmete girdi ve söz konusu uyarının bununla ilgili olduğu tahmin ediliyor. İngiltere içerisindeki kripto para şirketleri bundan sonra FCA’ya kayıt yaptırmak zorunda ve söz konusu kayda sahip olmayanlar hizmet veremeyecek.

FCA’nın kripto para uyarısının Bitcoin fiyatının 42.000 dolardan 33.000 dolara kadar düştüğü bir anda gelmesi ise kripto para yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. Bitcoin fiyatı 10 ay içerisinde %1.100’e yakın yükseliş elde ederken bu piyasanın oldukça volatil olduğu ve gerçekten de 10 Ocak gecesinde yaşanankine benzer birçok düşüş yaşadığı unutulmamalı.

Bitcoin Fiyatı Çok Daha Volatil Olabilir

Bitcoin ve altcoinlerin son zamanlardaki yükselişi birçok yatırımcının kripto para sektörüne girmesini sağlasa da çok az bir fiyat düşüşü bile yatırımcıların paniğe kapılıp ellerindekileri satmasına yol açıyor. Bitcoin son düşüşü ile kısa sürede %20 kayıp yaşarken 2017 yılın da bu tarz düşüşlerin ve %30 ve hatta %40’a kadar vardığı biliniyor. Bu da yatırımcıların FCA’nın “volatilite” uyarısını dikkate almaları gerektiğini göstermekte.

Yine de %20’lik düşüşün bile piyasayı nasıl etkilediğinin bizzat görülmesi yeni yatırımcıların kararlarında etkili olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar