X


Bitcoin (BTC) Borsası BitMEX, Bir Davasını Çözüme Kavuşturdu

BitMEX kaybettiği davada 44 milyon dolar ödeyecek.
20:55
9 Ocak 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) ve kripto para borsalarından BitMEX, kendisine açılan davalardan birisini sona erdirdiğini açıkladı. Hong Kong merkezli hukuk firması TransPacificLaw avukatlarından Pavel Pogodin, konu hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada BitMEX’in ilk yatırımcılardan Frank Amato ve Elfio Guido Capone tarafından açılan davanın sonlandırıldığını belirtti.

BitMEX, 44 Milyon Dolarlık Ödeme Yapacak

Mahkeme evraklarına ve yapılan açıklamaya göre türev borsası iki yatırımcı ile 44 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Söz konusu ödemenin nakit para ve şirket hisseleri ile ödeneceği açıklandı. BitMEX kripto para borsasına açılan bu dava geçtiğimiz ayın ilk günlerinde duyuruldu. O tarihlerdeki açıklamada davacıların şirket kurucularından Arthur Hayes’in yatırım sözleşmelerini maniple ettiği vurgulanmıştı.

Hayes’in söz konusu yatırımcılarla LinkedIn üzerinden 2015 yılında iletişime geçtiği ve o tarihlerde BitMEX borsasının yatırımcı ihtiyacı olan bir iş fikri olduğu belirtiliyor. Daha önce JPMorgan bünyesinde emtia yatırımcısı olarak çalışan Amato, Hayes’in finansal destek istediğini ve BitMEX’in ilk yatırımcılara ihtiyaç duyduğunu belirttiğini vurguladı.

İlk Yatırımcılar ve BitMEX Kavgası

Hayes, Amato’ya 50.000 dolarlık yatırım karşılığında BitMEX’in 0,5’ini satacağını vurguladı. Amato buna ek olarak borsanın kurucularının sahip olduğu haklara sahip olacaktı. Amato’nun fonlama veya sermaye toplama eylemlerinden de ilk haberdar olacaklardan birisi olduğu kararlaştırıldı.

bitmex

Diğer yatırımcı Capone ise Hayes’in borsanın değeri 10 milyon dolar üzerine çıkınca kendisine yazdığını belirtti. Hayes o tarihlerde şirketin %10 hissesini teklif edip 0,5 oranında hisse sunmuş. Capone ise 10 milyon dolarlık değerlemenin üzerine çıkıldığında 0,5 hissesini paraya çevirmek istediğinde Hayes’in tepkisi ile karşılaşmış.

540 Milyon Dolarlık Tazminat Talep Edildi

BitMEX eski CEO’su Hayes’in bu talep üzerine kendisine 125.000 dolar vermeyi teklif ettiği ve kontratı yırttığı iddia ediliyor. Capone daha sonra BitMEX’in diğer iki kurucusu Ben Delo ve Sam Reed’e ulaşsa da onlardan da yardım alamadığını belirtti.

İsmi açıklanmayan üçüncü bir yatırımcı ile mahkemenin yolunu tutan davacılar, ilk başta 90 milyon dolarlık hak tazminatı, daha sonra ise verilen zararlar için 450 milyon dolarlık tazminat talep etti. Elde edilen 45 milyon dolarlık tazminat talepleri karşılamasa da bunun büyük bir miktar olduğu söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar