X


BitMEX Kripto Para Borsasının Yeni CEO’su Belli Oldu

Alexander Hoptner, yeni BitMEX CEO'su oldu.
08:33
1 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan BitMEX, çalkantılı bir dönemden sonra yeni CEO tayini ile gündemde. BitMEX kripto para borsasının üst kurumu olan 100x Group, borsanın yeni CEO’sunun Alexander Hoptner olduğunu açıkladı.

BitMEX’in Yeni CEO’su Belli

Dün yapılan duyuruda Hoptner’in Ocak 2021 tarihinden itibaren Şeyseller merkezli kripto para borsasının başına geçeceği belirtildi. Hoptner aynı zamanda Almanya’nın en büyük menkul kıymet borsalarından Stuttgart GmbH’nin ve likidite sağlayıcısı Euwax AG’nin eski CEO’su konumundaydı. 2018 yılından beri üst düzey yöneticilik görevleri üstlenen Hoptner, aslında finans piyasalarının tanıdığı bir isim.

BitMEX kripto para borsasının yaşadığı bu krizin ve büyük değişimin sebebi ise açılan davalar olarak biliniyor. ABD’nin menkul kıymet regülatörü CFTC tarafından dava açılan BitMEX, daha sonra davada adı geçen üst düzey yöneticisinin istifası ile buna yanıt vermişti.

Hayes ve Yönetim İstifa Etmişti

Kripto para sektörünün yakından tanıdığı ünlü CEO Arthur Hayes, ilk istifa eden kişi olmuştu. BitMEX sadece üst düzey yönetici değişiklikleri yapmakla kalmadı ve sistemsel olarak da büyük adımlar attı.

bitmex

Normalde KYC konusunda nispeten zayıf olarak görülen BitMEX, 4 Aralık 2020 tarihinden itibaren ise KYC’si olmayan hiçbir kullanıcıyı platformda tutmayacak. Sıkı KYC şartları getiren BitMEX, bunu da ABD ve Avrupa’dan gelen regülasyon baskısına karşı attı. Şu an için 100x Group’un yaptığı bu değişimler etkili olmuş ve borsa güven tazelemiş gibi gözüküyor.

Bitcoin İçin İyi Haber

Aslında BitMEX kripto para borsasının üst düzey yöneticilerine yönelik dava açılması ve CTO’nun tutuklanması sonrası para çekme işlemlerinin normalden daha hızlı ve uzun süreli yapılması, aslında bu güven ortamını sağlamıştı. Şimdi ise geleneksel piyasalardan tanınan ünlü bir ismin CEO olarak atanması, BitMEX kripto para borsası için kesinlikle olumlu bir gelişme.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı 19.400 dolar üzerinde tutunmuş durumdayken borsalardan veya sektörden gelebilecek bütün kötü haberlerin engellenmesi, piyasadaki yükselişi garanti altına alabilir. Yatırımcılar daha önceki yükselişte ABD’den gelen haberle terste kalmışlardı. BitMEX de dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından birisi olarak büyük bir belirsizlik kaynağıydı ancak yeni yapılan atama bunu engellemiş oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar