X


Polis, 15 Milyon Dolarlık Kripto Para Ponzi Yapısını Çökertti

İspanyol polisi bir ponzi yapısını yakaladı.
21:37
9 Ocak 2021

Kripto para yatırımcılarına yönelik dolandırıcılık girişimleri, Bitcoin (BTC) fiyatının 40.000 doların üstüne çıkması ile artışa geçti. İspanyol polisi de bu girişimlerden birisini yakın zamanda yaptığı tutuklamalar ile durdurdu. Polis tarafından yayınlanan açıklamada 15 milyon dolarlık dolandırıcılık yaptığı iddia edilen ponzi yapısına ait farklı ülkenin vatandaşları tutuklandı.

Büyük Kripto Para Dolandırıcılığı Çökertildi

Söz konusu dolandırıcıların Arjantin, İspanya ve İtalya vatandaşları olduğu, yaşlarının da 23 ila 36 arasında değiştiği belirtiliyor. Dolandırıcıların bu seferki yöntemi ise hackleme veya bunun gibi teknik yöntemler değil. Dolandırıcıların sadece konuşarak insanları ikna ettiği ve 380 BTC’lik kazanca ulaştığı belirtilmekte.

btc ponzi

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla yaklaşık 15 milyon dolara yakın değere sahip olan 380 BTC’ye de polis tarafından el koyuldu. Dolandırıcıların bir internet sitesi veya büyük bir platformu olmadığı, ikna işlemlerinin ise tam anlamıyla kulaktan kulağa yapıldığı belirtiliyor. Yatırımcılar bir noktada ödemelerin gecikmesinden sonra dolandırıcılardan şüphe etmeye başlıyor ve işler tam olarak. burada ortaya çıkıyor.

Hiç Var Olmayan Şirkete BTC Transferleri

Ponzi dolandırıcıları kurbanlarına Bitcoinlerinin bir şirkete gönderildiğini belirtse de bu şirketin hiç var olmadığı ortaya çıkıyor. Polis ise söz konusu sahte şirketin adını açıklamadı. Polis raporunda dolandırıcılardan birisinin dolandırılan birkaç kişinin olayı çözmesi ve onu araması nedeniyle saklanmaya başladığını belirtti. Polise giden mağdurlar şikayet kaydı oluşturuyor ve tutuklanan şüphelinin konuşması sonrası her şey net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Yetkililer bu dolandırıcılığa kurban giden başka kişilerin ve kurbanların da olabileceğini, bu konuda araştırmaların devam ettiğini belirtti.

İspanya’nın En Büyük Ponzi Yapısı

Geçtiğimiz aylarda İspanya merkezli başka bir kripto para dolandırıcılık yapısı Arbistar da ortaya çıkartılmıştı. 32.000’den fazla aileyi toplamda 113 milyon dolar değerinde dolandırdığı tespit edilen bu ponzi yapısının İspanya tarihinin en büyüklerinden birisi olduğu biliniyor.

130’dan fazla kurbanı temsil eden avukat Carlos Arangues, bunun kesinlikle en büyük dolandırıcılık olduğunu vurguladı. Kripto paraların popülerliği bunlarla ilgilenen dolandırıcıların sayısını da arttırıyor ve bunun nerede biteceğini kestirmek zor. Net regülasyonlar gelmeden Bitcoin’in fiyat yükselişinin daha fazla dolandırıcı çekeceği ise kesin gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar