Bitcoin (BTC) Artık Dibi Gördü Mü? Güncel Veriler Işığında Bitcoin!

Bitcoin (BTC) yeniden 50.000 doların üzerinde yer edinmeye çalışıyor. Peki fiyat artık dibi gördü mü?
21:02
12 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Türkiye saatiyle 20:00 sonrasında Bitcoin (BTC) yeniden atağa geçti. Fiyat birkaç kez 50.000 doların üzerine çıktı anca 20:44 itibariyle henüz bu bölgedeki yerini sağlamlaştırmış değil. Peki piyasada bu denli kaos hakimken BTC yeni bir dip mi bulacak? Altcoinler daha büyük kayıplar için daha ne kadar direnebilecek?

Bitcoin (BTC)

Fiyat son derece kararsız ve 50.000 doların üzerinde henüz kalıcılık sağlanamadı. Günün ilerleyen saatlerinde 51.000 dolarlık bir kapanışa ihtiyaç var peki bu mümkün olacak mı? Geçen hafta boyunca Bitcoin kendisini 50.000 doların üzerine çıkarmak için birkaç girişimde bulundu. Ancak bugün akşam saatlerinde gösterdiği başarıya günlerce ulaşamadı. Birçok yönden, Bitcoin‘in yörüngesi piyasada klasik bir kaos ve karışıklık örneği sunuyor.

Fiyat hareketi 49.000 dolar civarında sınırlandırıldı ve 47.900 dolar seviyesi daha düşük bir kısa vadeli destek görevi gördü. Geçen hafta boyunca, çoğu kişi Bitcoin’in toparlanmaya yönelmesini beklerken, ağ aktivitesinde gözle görülür bir artış oldu. Bitcoin, her hafta işlemlerde ve yeni adreslerde %3’e yakın bir düşüş gördü. Ancak aktif adreslerde %4’e yakın bir artış ve aktif arzda yaklaşık %5’lik bir artış oldu.

Yukarıda bahsedilen eğilimler, yeni oyunculardan ziyade mevcut piyasa katılımcılarından gelen artan ağ talebini akla getiriyordu.

Bitcoin (BTC) Yükselecek Mi?

Öncelikle fiyatın şu saatlerde çok daha hareketli olduğunu söylemek gerekiyor. Saat 20:52 itibariyle Bitcoin 50.200 doların üzerinde bulunuyor ancak 50.000 doların üzerinde henüz saatlik kapanış yapılabilmiş değil.

Bununla birlikte, 1.000’den fazla Bitcoin tutan BTC cüzdanları, hafta boyunca %1,36 oranında düştü ve potansiyel olarak daha büyük oyuncular arasında kâr elde edildiğini tahmin ediliyor. Fiyat hareketinin durgun görünmesi ile bu, piyasa katılımcıları arasında kafa karışıklığı yaratıyor gibiydi.

İnsanların Kasım ayı ortasındaki fiyat seviyelerine dönüş konusunda giderek daha fazla şüphe duymasıyla Bitcoin‘in yatırımcı hissiyatı, son birkaç gün içinde düşüş bölgesine girdi. Peki Bitcoin fiyatı artık dibi gördü mü?

Her şeyden önce, Açık Faiz ve fonlama oranı analiz edildiğinde, ikincisi negatifti, ancak basın zamanında 0’a yakındı. Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faiz ve fonlama oranları birkaç büyük borsada negatif oldu. Ve genel olarak, bu tür negatif seviyelere ulaştıktan sonra fiyatta bir artış görebiliriz.

Burada, kullanılan Stablecoin endeksinin bir ATH’ye ulaştığı da belirtilmelidir. Bu, 16 Aralık FOMC duyurusuna yanıt olarak balinaların piyasadaki oynaklıktan önce para kazandığı anlamına gelebilir. BTC‘nin fiyatı, daha geniş piyasa dinamikleri nedeniyle belirsizliklerle karşı karşıya kalabilir. Ancak şimdilik, herhangi bir toparlanma gerçekleşmeden önce BTC’nin fiyatının kendisini 50 bin doların üzerinde tutması gerekecek. Fiyat 21:00 itibariyle 50.400 dolar seviyelerini test ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar