X


Sıcak Gelişme: Bitcoin (BTC) Yeniden 50.000 Doları Aştı! Sıradaki Hedef Ne?

Bitcoin (BTC) neden yükseliyor? Haftalık kapanış kaç dolarda olacak?
20:21
12 Aralık 2021

Günlük kapanışa saatler kala Bitcoin (BTC) yeniden 50.000 doların üzerine çıktı. Son 15 dakikalık mumda 50.490 dolara kadar yükselen fiyat haftalık kapanışa dair umutları artırdı. Günlerdir 53.000 doların altına fiyatlanan Bitcoin’in kısa vadede düşen trend çizgisinden çıkabilmesi için 51.000 doların üzerinde kapanışlar yapması gerekiyor.

Bitcoin (BTC) Yükseliyor!

Bir süredir baskılanan fiyat balinaların cılız alımlarıyla dizginleniyordu. Satış baskısı henüz tam anlamıyla azalmış olmasa da boğalar haftalık kapanış için 51.000 doların üzerini hedefliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yazı hazırlandığı sırada fiyat 50.200 doların üzerinde bulunuyor. Grafikte 15 dakikalıkta RSI’ın nötr bölgenin üzerine çıktığını gösteriyor. Artan alışlar Bitcoin fiyatını destekliyor. Uzun süredir istikrarlı düşüşüne devam eden Bitcoin için yıllık kapanışta vakit daralıyor. PlanB tarafından verilen 98.000 ve 138.000 dolar hedefleri şimdilik mümkün görünmüyor. Popüler analist Kasım ayı için belirlediği 98.000 dolar hedefinin Aralık ayı içinde gerçekleşebileceğini öngörmüştü. Ancak mevcut durum bu hedefin 2022 ilk çeyreğine kadar sarkabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Kripto para piyasaları 2,3 trilyon dolar bölgesinde ve Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %41,3 bölgesinde bulunuyor.

Bitcoin (BTC) Haftalık Kapanış

Son üç haftalık kapanışların tamamı kırmızıydı ve fiyat istikrarlı şekilde güneye indi. Geçtiğimiz ayın son kapanışında 42.000 dolar dibine kadar inmiştik, Bitcoin grafiğinde bu hafta alıcılar mumu yeniden yeşile çevirmeyi başardı. Ancak halen 51.000 doların altındayız ve yükselen trende dönmek için bu bölgenin üstünde kapanışlara ihtiyaç var.

Salı ve Çarşamba günü FED toplantısının da etkisiyle volatilitenin artması bekleniyor. Bugün yaşanan düşüş gelecek fiyat çakılması öncesinde yatırımcıları içeri çekmeyi hedefliyor olabilir. Haftalık bazda RSI halen nötr bölgenin artında ve korku/açgözlülük endeksine göre yatırımcılar tedirginliğini koruyor. Kısa vadeli yükselişler satışla karşılanıyor son 30 dakikalık grafiği ele alırsak fiyatın 50.490 bölgesini test etmesi satıcıları harekete geçirmiş görünüyor. Eğer yatırımcıların yönelimi bu şekilde devam ederse fiyat yeniden 50.000 doların altına sarkabilir. Güncel stop bölgelerinizi teyit ederek riskten uzak durmak en iyisi olabilir.

Saat 20:30 itibariyle fiyat yeniden 49.930 dolara gevşedi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar