Avrupa Düzenleyicisinden Kripto Para Sözleşmelerine Kısıtlama

Avrupa düzenleyicisi fark sözleşmelerindeki koşullarını ağırlaştırdı.
07:00
29 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) fark sözleşmeleri (CFD) kısıtlamalarını artırdı. Karar resmi bir açıklamayla dün duyuruldu.

CFD anlaşmaları alıcı ve satıcı arasında imzalanan herhangi bir anlaşma sonunda yapılacak ödemenin ya da anlaşmadaki varlığın değerinin değişmesi durumunda, anlaşma sonundaki değer farkının karşılanması adına, varlık değer kazanmışsa alıcı, değer kaybetmişse satıcı tarafından telafi edilmesini şart koşar.

ESMA’nın açıklamasına göre kısıtlamalar 1 Ağustos’ta uygulanmaya başladı ve 1 Kasım’dan itibaren yenilenerek 3 ay boyunca yürürlükte olacak. Kurum yatırımcının çıkarlarını korumak adına kısıtlamaları getirdiğini açıkladı.

Daha önce ESMA kripto para CFD’lerini 5:1 oranında belirlemişti. Ancak bu oran ağustos ayında 2:1’e çekildi. Bu da kript opara yatırımcılarının sözleşmede belirtilen değerin en az yarısına sahip olmaları gerektiğini anlamına geliyor. Ocak ayında ESMA kripto paralar hakkında delil toplamaya başlamıştı ve CFD kararı alabileceğine diar sinyal vermişti. Mart ayında ise CFD gerekliliklerini güçlendirdi, kripto paraların sürekli izlenmesi gerektiği belirtildi.

Diğer Avrupa Birliği düzenleyicileri de kripto para yatırımcılığına temkinli yaklaştı. Şubat ayında Avrupa Gözetim Kurulu (ESAS) bütün yatırımcıları kripto paraların yüksek riskli olduğua dair uyardı ve kripto para değerlerinin fiyatlandırma balonu belirtileri gösterdiğini açıkladı.

Diğer yandan geçtiğimiz haftalarda Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi merkez bankasının henüz kripto para basmayı planlamadığını ifade etmişti. Ancak kripto paraları takip ettiklerini ve ileride itibari para birimlerini tamamlayıcı olabilecek dijital paraların var olabileceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar