reklamı kapat

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Basma Fikrine Cevap Verdi

Avrupa Merkez Bankası başkanı merkez bankasının kripto para basması için kripto para altyapısının gelişmesi gerektiğini belirtti.
21:00
14 Eylül 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi Avrupa Parlamentosu’nda ECB’nin kendi dijital para birimini basmayı henüz planlamadığını dile getirdi.

Parlamento üyesi Jonas Fernandes’in sorusu üzerine Draghi merkez bankasının kripto para basması için kripto paraların teknolojik olarak tatmin edici bir düzeye ulaşması gerektiğini ifade etti. Ardından şimdilik kripto para planının gündemde olmadığına değindi. Sözlerine şöyle devam etti:

Yine de itibari para birimlerine tamamlayıcı olabilecek bir dijital para birimi geliştirmek için sonuçları analiz ediyoruz. Merkez bankası tarafından bir dijital para biriminin kullanımı için yeteri kadar test yapılmadı. Teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekiyor. Ayrıca kişiler ve şirketler için hesaplar oluşturan merkez bankası, bankacılık sektörüyle rekabet içine girmiş olur. Bunun sonucunda da maliyet ve riskler ortaya çıkabilir.

ECB başkanı şu anda kripto paralara tam anlamıyla gerek olmadığını, itibari para birimleri için talebin artmaya devam ettiğini belirtti. Draghi 28 üyenin de Rusya ve Çin’in aksine bankalar tarafından basılan kripto paralara mesafeli olduğunu sözlerine ekledi.

Bu yıl başlarında ECB ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ortak bir rapor hazırlamıştı ve potansiyel merkez bankası tarafından basılmış bir kripto paranın “yan etkileri” üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtilmişti. Rapor içeriğinde ayrıca kripto paraların maliyetli olduğuna ve yavaş çalıştığına dair ifadeler de bulunuyordu. Daha önce ECB yönetim kurulu üyesi Yves Mersch kripto para işlemlerinin bankalar tarafından bankacılık işlemlerinden farklı tutulması gerektiğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.