reklamı kapat

“Kripto Para İşlemleri, Bankacılık İşlemlerinden Ayrı Tutulmalı”

16 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Reuters’ın haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Yves Mersch, bankaların, kripto para işlemlerini diğer bankacılık işlemlerinden ayrı tutmaları gerektiğini belirtti.

Mersch Reuters’a, kripto para piyasasının çok hareketli yapısından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek kripto para borsalarının, şirketlerin ve bankaların düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Mersche’e göre, kripto para piyasası Ocak 2018’de en yüksek değerine ulaştığında bile finansal istikrarı tehdit etmek için çok küçüktü. Bunun yanında yönetim kurulu üyesine göre, eğer kripto para birimleri bankalar tarafından kredi işlemleri gibi işlemlerde kullanılacaksa bu tür faaliyetler diğer yatırım ve faaliyetlerden ‘koruma’ yöntemi ile ayrılmalı.

Reuters’ın da belirttiği gibi ECB tarafından düzenlenen Avrupa bankalarında şu anda kripto paralarla ilgili herhangi bir işlem yapılmıyor. Bunun yanında yatırım bankası devi Goldman Sachs’in çok yakında kripto para işlemlerini başlatacağı biliniyor.

Yves Mersch Şubat ayında, geleneksel finansal sektörün kripto para birimleri ile ilgili sürekli artan bağından rahatsız olduğunu, “Mevcut finansal sistemin kirlenme riski var.” sözleriyle belirtmişti. Mersch’in kaygılarına rağmen ECB Denetim Kurulu Başkanı Daniele Nouy, yine Şubat ayında CNBC’ye verdiği röportajda, ECB’nin çok düşük olasılıkla da olsa kripto para birimi düzenlemelerinde yer alabileceğini belirtti.

Bunun yanında Mart ayında ECB ve BIS (Bank of International Settlements’), Bitcoin ve merkez bankaları tarafından yayınlanan kripto paraların “nakitsiz ekonomi” arayışlarına cevap olmadığını iddia eden bir bildiri yayımlamışlardı.

Ancak ECB, Avrupa Komisyonu Blockchain Gözlemevi’nin temelde menkul kıymet yerleşimlerini dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu da kabul etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER