reklamı kapat

Ripple’ın Yeni Sembolünü Gördünüz Mü?

17 Mayıs 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Neredeyse tüm para birimleri bir sembole sahip. Bitcoin’in sembolünde baş harfi olan “B” yukarıdan ve aşağıdan dikey iki çizgi ile işaretli ve doların “$” sembolü ile benzerlikler gösteriyor. Ethereum’un sembolü bir çemberin içinde üst üste birbirine paralel üç çizgiden oluşuyor ve elmas görüntüsünde oyun kartlarına benzeyecek şekilde tasarlanmış. Ripple’ın sembolü ise sınır ötesi ödemeleri basitleştiren bir teknoloji markasının sembolüyle aynı. Son aylarda popülerleşen üç çıkıntılı stres çarklarına benziyor.

Bitcoin ve Ethereum’un kendine has sembolleri olmasına karşın Ripple’ın olmaması Ripple topluluğunu harekete geçirdi. Geçtiğimiz ay bu konuyla ilgili geniş bir taban hareketi oluşmasıyla yeni bir çalışma başlatıldı. Konu; twitter, forum ve bloglar başta olmak üzere birçok platformda üyelerin görüşlerine açıldı. Ripple’ın genişliğini ve derinliğini gösterecek, iş yaşamının gerçek sorunlarına çözüm önerileri sunan bu ekosistemi temsil edecek bir sembole ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Sembolün kurumsal nitelikte olması ve temsiliyet gücünün yüksek olması gerektiği vurgulandı. Kısacası aranan sembol Bitcoin’in sembolü gibi güçlü olmalı ve Unicode (Evrensel Kod) standartlarını taşımalıydı.

Evrensel kod, çeşitli dil ve kültürlerden gelen tüm yazılı metinlerin tanımlanmasını, değiştirilmesini ve işlenmesini sağlıyor. Uluslararası alanda kabul görüyor ve karakter kodlama sistemi olarak teknik disiplinlerin çalışmalarından elde ediliyor. Bu durumda seçilen XRP sembolünü Çin’de, Brezilya’da veya Ruanda’da olan herkes tanımlayabiliyor olacak.

Ripple ekibi şimdiye kadar gelen önerileri değerlendirdi ve XRP’nin “x” sembolüne yoğunlaştı. Bunda “x”in matematikteki çarpan/çoğaltan işlevinin etkisi büyük. Ripple Github deposunda topluluk odaklı onlarca tasarım mevcut. Şu ana kadarki öneriler arasından kabul edilen iki sembol ise aşağıdaki şekilde.

 

Ripple ekibi yürüttüğü bu çalışma sonucunda uzun zamandır aramaktan yorulduğu sembolü bulmuş ve merkezsizleşme yolunda hanesine artı puan yazdırmış olacak. Ekibin sosyal medyada Ripple kullanıcıları ve destekçilerine danışması, yeni sembolün elini güçlendiriyor.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.