Zincir Üstü Veriler XRP İçin Neye İşaret Ediyor? Yatırımcıların Göz Atması Gereken Metrik

Zincir üstü analitik verilerine göre XRP aşırı satım bölgesinde ve temellerine kıyasla düşük değerli sinyaller veriyor.
21:18
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Santiment’in bildirdiği üzere XRP, mevcut fiyatında bastırılmış durumda ve büyüme potansiyeline sahip kripto paralar arasında yer alıyor. Kripto para piyasasındaki oynaklık, kısa vadeli fiyat aşırılıklarına neden olarak XRP fiyatını 0.57 dolar seviyesine getirdi.

XRP Fiyatı Yükseliş Hedefliyor

Zincir üstü analitik verilerine göre XRP aşırı satım bölgesinde ve temellerine kıyasla düşük değerli sinyaller veriyor. Bununla birlikte analistlere göre XRP güçlü altyapısı ile yüksek fiyat seviyelerine ulaşabilir. XRP fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0.83 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor.

Bir varlığın fiyatı aniden düştüğünde ve gerçek değerinin bulunduğu seviyenin altına sarktığında aşırı satım bölgesine olduğu bilinir. Bu durum genellikle piyasada aşırı tepki veya panik satışının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kısa bir süre önce büyük düşüşlere tanık olan varlıkların bu senaryoda genellikle aşırı satıldığı gözle görünür.

Ripple ile SEC Davası

XRP, SEC’in Ripple aleyhine açtığı davada 0.16 dolara kadar derin bir düşüş yaşamıştı. SEC davasına göre Ripple 2013 yılında XRP token’ları kayıt dışı menkul kıymet olarak satarak fon toplamaya başladığı iddia edildi. O zamandan bu yana kripto borsaları XRP’yi platformlarından delist etti.

Tüm bu aksiliklere rağmen XRP üçüncü çeyrek raporunda ODL’nin önemli büyümesini vurguladı. 2021 yılı Ripple’ın talep üzerine likidite çözümlerinin Orta Doğu’ya yayılmasıyla önemli ortaklıklar gördü. Kasım ayında Ripple, XRPL kullanarak ülkenin ilk ulusal dijitap para birimini keşfetmek adına Palau Cumuhriyeti ile ortaklık duyurdu.

250 milyon dolarlık fon, NFT yaratıcılarını XRP Ledger‘a bağlayarak başlatıldı. Bu gelişmeler yeni kullanıcıların katılımlarının yolunu açacaktır. Yatırımcılar, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un büyük ihtimalle gelecek yıl sonuçlandıracağını belirttiği SEC davasının ardından XRP fiyatında olumlu bir süreç bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar