ETH2 Nedir? Ethereum (ETH) Bölünüyor Mu?

Konunun detayları netleşti, sosyal medyadaki komplo teorilerini geride bırakın ve gerçeği öğrenin!
22:00
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugün sosyal medyada dolaşıma giren ETH2 görsellerini görmüşsünüzdür. Coinbase kullanıyorsanız burada da görüp şaşırmış olabilirsiniz. Peki ETH2 nedir? Neden Coinbase bunu ayrıca listeledi, Ethereum bölünüyor mu?

ETH2 Nedir?

ETH2 yeni bir kripto para birimi değil ve Coinbase, Ethereum’un Proof-of-Stake geçişine hazırlanıyor gibi görünüyor. Kripto para borsası Coinbase, 10 Aralık’taki önemli ağ yükseltmesinin hemen öncesinde, Ethereum ağının yerel tokeni ETH’nin yansıtılmış bir sürümünü kripto fiyat endeksine ekledi.

ETH2” olarak adlandırılan sembol, orijinal Ethereum piyasası verilerini eşzamanlı olarak izliyor gibi görünüyordu. Örneğin, ETH2 satın alma maliyetinin ETH ile aynı olması dikkat çekiyor. Bu arada, piyasa değeri, hacmi, dolaşımdaki arzı ve fiyat değişiklikleri de aynıydı.

Bununla birlikte, orijinalinden farklı olarak, ETH2 tokeninin ticaret etkinliği, popülerlik puanı veya tipik bekleme süresi yoktu, bu da rolünün (şimdilik) yalnızca ETH piyasa verilerini en azından 2022 ortasına kadar izlemek olduğunu gösteriyor.

Ancak yatırımcılar yine de gün boyu, bunun Ethereum’un bölündüğüne bir işaret olduğunu düşündü. Aşağıdakine benzer paylaşımlar yapıldı.

Ethereum (ETH) Bölündü Mü?

Mevcut iş kanıtı algoritmasından, stake algoritmasına yani PoS’a geçiş devam ediyor. Bu muhtemelen ETH2’nin, Haziran 2022’ye kadar devam edecek, ETH2’de bunu izleyen bir endeks olacak. Ancak Coinbase’in endeks listesi “Arrow Glacier” a daha yakın görünüyor.

Ethereum yükseltmesi üzerinde çalışan çekirdek geliştiricilerden biri olan Tim Beiko, Arrow Glacier’in Ethereum 2.0’ın önümüzdeki yıl yayına girmesinden önceki son yükseltme olabileceğini kaydetti. Bu arada Coinbase, Arrow Glacier çatalını Ethereum 2.0 yükseltmesinden sonra ETH2 adlı yeni bir tokenin var olacağının bir onayı olarak görüyor olabilir.

Ayrıntılı olarak, “Serenity” olarak da bilinen Ethereum 2.0, Bitcoin (BTC) tarafından da kullanılan enerji yoğun Proof-of-Work algoritmasından (PoW) tam ölçekli bir geçiş de dahil olmak üzere tasarımında önemli değişikliklere olanak sağlayacak PoS algoritmasına geçişi temsil ediyor. Mevcut sürümde düğümler, Ethereum’un genel defterini korumak için her işlemi doğruluyor.. Ancak Ethereum 2.0 yükseltmesi, ağı çeşitli bölümlere (parçalar/rollups olarak adlandırılır) bölecek ve her parçaya rastgele düğümler atayacak olan “parçalama”yı başlatacaktır.

Ethereum 2.0′ın PoS tasarımının merkezinde, öncelikle doğrulayıcıların ağ konsensüsüne katılması ve bunun karşılığında blok ödülleri alması için bir staking belirteci olarak hizmet eden ETH (veya ETH2) bulunur.

Bununla birlikte, ETH2 yeni bir kripto para değil ve kişinin elinde tuttuğu ETH miktarını değiştirmez. Bunun yerine, Coinbase’in endeks listesinin önerdiği gibi, ETH2, sahiplerinin bir sürümü diğeriyle değiştirmesine gerek kalmadan orijinal Ether’in yeniden markalanmış bir sürümü haline gelebilir.

Özet olarak kıyamet senaryolarına gerek yok, endişelenmeniz gerekmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar