X


CIA’den Önemli Hamle: Kripto Para Projeleri Geliyor!

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), kripto paralar ile ilgili bazı projeler oluşturduklarını açıkladı.
18:00
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son bilgiler ışığında Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Direktör Bill Burns’e göre kripto konusunda birkaç proje oluşturdu.

CIA’den Kripto Projeleri

Wall Street Journal’ın CEO Konseyi Zirvesi’nde Burns, siber suç çetelerinin saldırıların ölçeği, sayıları ve gelişmişlikleri açısından erişimlerini günden güne büyüttüklerine değindi.

Öte yandan kripto para birimlerinin adı bu yılın başlarında birkaç yüksek profilli fidye yazılımı skandalında yer aldı ve Colonial Pipeline hack bunlardan en dikkat çekici olanıydı.

CIA’in kripto ekosistemine dahil olduğuyla ilgili haberler ise ajansın Bitcoin konusundaki rolüyle ilgili bazı eski komplo teorilerini yeniden alevlendirdi.

Bunların yanı sıra geçen yıl, önde gelen İsviçre şifreleme şirketi Crypto AG’nin onlarca yıldır CIA ve Batı Alman istihbaratı tarafından gizlice kontrol edildiği ortaya çıktı.

CIA ve Bitcoin

Bunlara ek olarak Nisan ayında eski CIA patronu Michael Morell, işlemlerin kolayca izlenebilmesi nedeniyle Bitcoin‘i “gözetim için bir nimet” olarak gördüğünü ve bu sebeple de hükümetlerin BTC’yi kabul etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu noktada Morell, “Basitçe söylemek gerekirse, blockchain analizi oldukça etkili bir suçla mücadele ve istihbarat toplama aracıdır.” sözlerini kullanmıştı.

Ayrıca Morell, bu durumun yasadışı oyuncuları Bitcoin’den uzaklaşmaya teşvik edeceğini de iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar