X


Bitcoin’de (BTC) Önemli Arış Sinyalleri Var: Ama Yine de Dikkatli Olun!

Lider kripto para Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan son düşüş sonrasında piyasada ciddi yükseliş sinyalleri olduğu görülüyor. 
17:15
7 Aralık 2021

Bitcoin fiyatı 4 Aralık’ta ciddi bir düşüş yaşayarak 42.000 dolara kadar geriledi. Her ne kadar büyük bir satış baskısı yaşanmış olsa da Analitik platformu LookIntoBitcoin’in yaratıcısı Philip Swift dün paylaştığı bir Twitter gönderisi ile Bitcoin’in “Gelişmiş NVT Sinyali”nin yeniden yükseliş sinyali verdiğini ifade etti.

Önemli Artış Sinyali

Advanced NVT, piyasa değeri ve ağ hacmini kullanarak Bitcoin‘in belirli bir fiyat noktasında ciddi bir satış baskısı olup olmadığın ölçüyor. Kasım ayının sonlarında, BTC/USD 56.000 dolara gerilediğinde Swift bir artışın beklendiğini öne sürmüştü.

Metrik, daha sonra geçen Cuma günkü düşüşle birlikte spot fiyatla aynı doğrultuda düşmeye devam etti. Bununla birlikte burada dikkat edilmesi gereken nokta, 2015’ten bu yana yalnızca altı kez meydana gelen ve NVT’den alınan “aşırı satış” ipuçlarının geri dönmeye başlamasında yatıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu noktada Swift yaptığı açıklamalarda, şu anda piyasada çok fazla korku olduğunu ve bunu da boğa sinyali olduğunu ifade ediyor. Çünkü Swift’e göre pek çok gösterge dip noktanın görüldüğünün sinyalini veriyor. Uzman isim konuyla ilgili olarak, “Gelişmiş NVT Sinyali, zincir içi işlemlere göre fiyata bakar. Daha önce sadece birkaç kez bu kadar fazla satış oldu ve her seferinde güçlü bir sıçrama gerçekleşti.” sözlerini kullanıyor.

Yatırımcıdan Önemli Uyarı

51.000 dolar bölgesi şu anda Bitcoin için oldukça önemli. Çünkü analistler bu seviyenin desteğe dönmesi halinde bir rallinin kesinleşeceğini düşünüyor. Ancak şu anda BTC bu seviyeyi bir direnç olarak test ediyor.

Bu noktada piyasada popüler bir analist olan Pentoshi yatırımcılara 40.000 dolarların ortasında satın alım yapmalarını tavsiye etti.

Bunlara ek olarak piyasada yükseliş sinyali veren pek çok gösterge de bulunuyor. Örneğin; hash oranı artıyor, düşüş pek çok yatırımcı tarafından bir satın alma fırsatı olarak kullanılıyor ve piyasadaki satış baskısı azalıyor.

Ancak yine de yatırımcıların temkinli adımlar atması ve risk kontrolü yaparak pozisyon açması büyük önem teşkil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar