Yıllardır Merakla Bekleniyordu: Tarihi Gelişme Bu Altcoin’den 38 Milyar Doları Sildi!

Yıllardır merakla beklenen gelişmenin sonuçları pek beklendiği gibi olmadı. Tarihi gelişmenin ardından altcoin'den yaklaşık 40 milyar dolar silindi.
14:15
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yıllardır merakla beklenen tarihi The Merge güncellemesi, Ethereum’un (ETH) geleceğine dönük beklentilerine paralel bir şekilde, ağa yeni kullanıcıları çekme ihtimaliyle sonuçlandı. Ancak en büyük altcoin’in fiyatı tarihi güncellemenin ardından beklentileri karşılayamayarak yönünü aşağı çevirdi.

Yaklaşık 38 Milyar Dolarlık Kan Kaybı

Ethereum, özellikle 3 Ekm itibariyle, The Merge’nin resmi olarak gerçekleştiği 15 Eylül’den beri piyasa değerinin yüzde 19,22’sini kaybederek yaklaşık 200 milyar dolara 158.23 milyar dolara geriledi. Kripto veri platformu CoinMarketCap’in sağladığı verilere göre, kripto varlık dönem boyunca yaklaşık 37.66 milyar dolar kaybetti.

Sermaye çıkışları aynı zamanda bin 300 doların üzerinde kalma mücadelesi veren ETH‘nin fiyatında istikrarlı bir şekilde düşüşe neden oldu. ETH, yazım sırasında son 24 saatte kaydettiği yüzde 0,23 yükselişle bin 292 dolardan işlem görüyor. Altcoin’in fiyatı 15 Eylül’den beri yüzde 23’ün üzerinde düştü.

Beklentileri Karşılayamadı

The Merge ile resmi olarak Proof of Stake (PoS) protokolüne geçen Ethereum’un daha fazla ilgi görmesi bekleniyordu. Güncelleme, Ethereum’u deflasyonist bir varlık haline getirmek ve potansiyel olarak kurumsal sermayeyi çekmek içindi ancak işlerin henüz beklendiği gibi gitmediği görülüyor. Bu nedenle piyasa değerindeki sert düşüş The Merge’nin Ethereum üzerinde henüz büyük bir etkisi olmadığını gösteren göstergeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte, Ethereum savunucuları, The Merge’nin ağın uzun soluklu yol haritasının sadece bir parçası olduğunu ve güncellemenin etkilerinin uzun vadede görüleceğine inanıyor.

Uzmanlar, The Merge’nin bir “beklentiği al, haberi sat”a dönüştüğü üzerinde durarak düşüşü normal karşılıyor. Öte yandan Ethereum ile birlikte kripto para piyasalarının geri kalanı, küresel piyasalara paralel hareket ederek makroekonomik faktörlerle mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, Ethereum’un düzenleyicilerin gözünde bir emtia mı yoksa menkul kıymet olduğu konusunda net olamamalarından olumsuz yönde etkileniyor. Özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler geçtiğimiz günlerde PoS tabanlı varlıkların menkul kıymet olduğunu öne sürerek Ethereum’u hedef aldı. Bu da güncellemenin ardından Ethereum’un SEC’in hedefi olacağı spekülasyonlarının yapılmasıyla sonuçlandı.

Tüm bunlarla birlikte, bazı yatırımcılar The Merge’nin ardından kripto para yatırımcılarının Ethereum’u enflasyona karşı nihai riskten korunma aracı olarak göreceği ve ETH’nin piyasa değeri ile Bitcoin‘i geçeceğine inanıyor. Ancak ETH’den olan sermaye çıkışı bu beklentinin önüne geçiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar