reklamı kapat

Yeni Nesil Gizlilik Coin’lerine İlgi Artıyor

Yeni nesil gizlilik odaklı kripto paralar Grin ve Beam ocak ayı içerisinde Monero ve Zcash'e göre daha fazla ilgi çekti.
20:00
9 Şubat 2019

Mimblewimble protokolünü kullanan kripto paralar Grin ve Beam’in resmi siteleri ocak ayı içerisinde Monero (XMR) ve Zcash’den (ZEC) daha fazla ziyaretçi topladı.

Yeni Gizlilik Coin’leri

Mimblewimble protokolü 2016 yılında yaratıldı ve geliştirilmeye başlandı. Protokolün en önemli özelliği çok az veri kullanması ve tam gizlilik sağlaması. Çok az veri kullandığı için bununla birlikte büyük oranda ölçeklendirmeye sahip. Mimblewimble protokolünü kullanan Grin ve Beam coin’leri bu yıl içerisinde piyasaya sürüldü. Diğer gizlilik odaklı popüler coin’ler Monero ve Zcash’e rakip olarak gösterildiler.

Ocak ayı içerisinde hem Beam hem de Grin, Monero ve Zcash internet sitelerinin toplamından daha fazla ziyaret edildi. Grin 14 Ocak’ta başlatıldı ve 621 bin görüntülenmeye ulaştı. Yeni jenerasyon gizlilik coin’leri en çok ABD, Çin ve Rusya’dan ziyaretçi aldı.

Beam ağın giderlerini karşılamak adına %20’ye kadar gelirlerden pay alırken Grin tamamen gönüllü katılımcılarla ayakta kalıyor. Ayrıca Grin ASIC cihazlarının etkili olamadığı bir sisteme sahip.

Yakın zamanda Beam Litecoin ile ortaklık oluşturabileceğini açıkladı. Beam piyasaya çıktığından bu yana piyasa değeri bakımından artış gösterdi. Grin ise yazımızı hazırladığımız sırada son 24 saatte %26 değer kazanmış durumda. Şimdilik her iki coin de gizlilik odaklı kripto paralar olarak dişli rakipler olabileceklerini gösterdi, bilinirlikleri giderek artıyor.

Mimblewimble Protokolü

Daha önce Zcash şirketi CEO’su Zooko Wilcox Mimblewimble tabanlı coin’lerin kırılgan olduğunu dile getirdi. Yine de sektörün gelişmesinden memnun olduğunu ifade eden Wilcox Beam ve Grin geliştiricilerine tebriklerini iletti. Ek olarak Monero kurucusu Riccardo Spagni ve Litecoin kurucusu Charlie Lee bir söyleşide Mimblewimble’ı değerlendirmişti. Lee Mimblewimble’ın oldukça kullanışlı olabileceğini ifade etti ve ilerleyen zamanlarda Litecoin’e de gizlilik seçeneğini ekleyebileceklerini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun