X

MimbleWimble Coin’leri Bitcoin’den Daha İyi Ölçeklendirilmiş Ve Gizli Olabilir

Litecoin kurucusu ve Monero kurucusu MimbleWimble protokolünü değerlendirdi.
10:00
21 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Grin ve Beam gizlilik odaklı kripto paralar dünyasının en çok konuşulan iki kripto parası. Grin piyasaya çıktıktan sonra birkaç gün içerisinde %97 yükseldi ve adından söz ettirdi. İki coin de MimbleWimble adı verilen (isim Harry Poter’dan esinlenilmiş) bir protokol üzerine kuruldu. Protokol Bitcoin’in gizlilik ve ölçeklendirme sorunlarını çözebilmesiyle göze çarpıyor.

MimbleWimble Protokolü

2016 yılında görücüye çıkan MimbleWimble protokolü, Tom Elvis Jedusor takma adlı anonim bir geliştirici tarafından geliştirildi. Protokolün bel kemiğini gizlilik oluşturuyor, hiç kimse gönderilen coin miktarını ve alıcı, gönderici adreslerini göremiyor.

Bu protokolün Monero’ya eklenmesi gündemde ve bir yan zincir üzerine kurulması bekleniyor. Monero’nun lider geliştiricilerinden Riccardo Spagni Twitter üzerinden “şimdiden” MimbleWimble’ı Tari adındaki yan zincire eklemeye başladıklarını duyurdu. Spagni’ye yeni akım gizlilik coin’lerinden çekinip çekinmediği soruldu, Monero geliştiricisi teknolojiye katkı sağlayan her girişimin savunucusu olduğunu ancak yapıcı eleştirilerini de esirgemeyeceğini ifade etti.

Charlie Lee ve Riccardo Spagni

Bitcoin MimbleWimble Eklentisi

Litecoin kurucusu Charlie Lee katıldığı bir YouTube kanalında Beam ve Grin’in gizlilik ve ölçeklendirmeyi herhangi bir eksiklik olmadan sağlayabildiğini ifade etti. Ek olarak MimbleWimble protokolünde veriler az olduğu için kendiliğinden ölçeklendirmenin de gerçekleştiğini dile getirdi. Lee’ye Bitcoin’e protokolün eklenmesi tartışmaları soruldu, Lee şöyle yanıtladı:

Yan zincirlerin nasıl koruma altına alınacağı her zaman tartışmalı bir konu oldu… Ayrı bir coin olduğu zaman ve madencileri yeterliyse tabi Bitcoin için yan zincir olarak MimbleWimble eklenebilir. Yan zincirde ne kadar kullanışlı olur ya da güvenli olur mu kesin söyleyemem.

Kripto paraların düzenleyicilerin radarına girmesinden bu yana giderek anonimliği azaldı. Güvenilir borsalardan kimlik bilgileri olmadan para çekmek müşteri tanı sistemlerinden ötürü imkansızlaştı. Ancak bu sorun kripto paralardan itibari para birimlerine geçerken yaşanıyor, eğer kripto paralar itibari para birimleri gibi ödemelerde kullanılırsa ekosistemden çıkmayacağı için gerçekten gizlilik sağlayabilir. Bu durumda tamamen anonim kripto paralar düzenleyiciler tarafından aforoz edilebilir. Ekosistem yeterince büyürse gizlilik isteyen kullanıcılar düzenleyicileri sorun etmeyecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar