reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

21 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, piyasanın hareketlerine uyum sağlayarak nispeten sakin diyebileceğimiz bir hafta geçirdi. Hafta açılışını 0,321$ seviyesinden yapan XRP, haftayı yine anı seviyeden kapatarak değerini korumuş oldu.

Ripple’ın orta/uzun vade görünümüne baktığımızda, halen A düşen trendini takip ettiğini görüyoruz. Bu hafta da test edilen A trendi maalesef direnç olarak yine güçlü duruş sergilemiş. Haftanın geneli için L2 (0,355$)’ye yakın mesafede, yatay bir trendin devam ettiğini söylemek doğru olacaktır. Grafiğin hacim tarafında zayıf seyrin devam ettiğini görüyoruz. RSI grafiği de fiyatla benzer şekilde düşen trendini sürdürmüş ve aşırı satım bölgesine yaklaşmış.

Grafiğe daha yakın plandan bakarsak; pazartesi günü gelen alımlar ile yukarı yönlü bir hareket görüyoruz. Ancak müteakip günlerde azalan hacim ile birlikte çok kısıtlı bir fiyat hareketi oluşmuş. Cumartesi günü gelen alımlar ile A trendine doğru bir yönelim olmuş ancak gelen satış dalgası boğaları maalesef mağlup etmiş. Pazar günü artan satışlar ise fiyatı 0,312$ olarak belirttiğim yatay destek bölgesine sürüklemiş. Hafta kapanışı ise açılış ile aynı seviyede gerçekleşmiş.

XRP/BTC paritesinde, 1 numaralı trendin kırılımından sonra yön arayışı devam ediyor. Bu hafta için paritede hafif düşen bir trend oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak grafikte belirttiğim Y1 trendinin test edilme durumu oluşmamış. Pazar günü barında cılız da olsa yukarı bir hareket oluşmuş ve RSI indikatörü de yönü yukarı çevirmiş.

Ripple kısa bir süre önce güzel kar marjı yakalamasına rağmen, mevcut durumda sıkıntılı bir sürecin içerisinde bulunuyor. Mevcut durum için XRP/USD grafiklerinde L1 (0,283$) – L2 (0,355$) bandını takip ediyoruz. Şu an XRP’nin fiyatı da bu bandın tam ortasında yer alıyor. Dolayısı ile XRP’nin terci edeceği yolu kestirmek şu aşamada kolay olmayacak. Yukarı harekette bir de A düşen trendi baskısı mevcutken ve bu hafta A trendi test edilmiş ve bu seviye kırılamamışken, fiyatın L1 (0,283$) seviyesine yönelme ihtimalini artırıyor. XRP/BTC paritesinde fiyatın destek bölgesine yakın olması da tedirginlik verici ayrı bir durum. Ancak önümüzdeki hafta, piyasa yönü yukarı çevirecek olursa, XRP’nin her iki parite için de bulunduğu konuma bakarak, ciddi kar marjlarını yatırımcısına sunması da mümkün görünüyor. Yukarı harekette öncelikli olarak L2 (0,355$) seviyesini müteakibinde ise L3 (0,463$) seviyesini takip etmek uygun olacaktır. Destek bölgelerimiz ise 0,321$ seviyesi ve L1 (0,283$) seviyesi olacaktır. XRP/BTC grafiğinde ise Y1 (8660SAT) seviyesi destek olarak çalışır ise Y2 (10500SAT) seviyesi gündeme gelecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 21.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.