X


Yaşlı Kadın 700.000 TL’lik Yatırımını Kripto Para Dolandırıcılarına Kaptırdı

Kripto para dolandırıcıları bir kişiyi daha avlarına düşürdü.
18:00
1 Kasım 2020

Kripto para dolandırıcılarının özellikle Bitcoin (BTC) fiyatında hareketlilik olduğu anlarda sayıca arttıkları bilinen bir gerçek. Kripto para dolandırıcıları genellikle Facebook gibi sosyal medya platformlarını kullanıp buradaki kişileri hedef almaya çalışsa da bazen direkt olarak telefon veya başka iletişim kanalları ile de kurbanlarına ulaşabilmekte.

Kripto Para Dolandırıcıları Yine Şaşırtmadı

Lider kripto para biriminin 14.000 dolara kadar yükseldiği ve bundan aylar önce birçok altcoin’in rekor kırdığı şu dönemde kripto para dolandırıcılıklarının sayısında önemli bir artış görülmesi ise şaşırtıcı olmayacaktır. İngiltere içerisinde yaşayan yaşlı bir kadın da tam olarak bu dolandırıcılıklardan birisinin kurbanı oldu.

kripto para dolandırıcılığı

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

The Telegraph tarafından aktarılan bilgilere göre İngiliz bir kadın yaklaşık 65.000 Sterlin yani 700.000 TL’ye yakın yatırımını bu şekilde kaybetti. Kadını dolandıran kişilerin bunu iki farklı seferde gerçekleştirdikleri ve kadının bütün uyarılara rağmen kripto para dolandırıcılarına inanıp yüklü para gönderdiği görünüyor. 72 yaşındaki kurban Amanda Briggs, torunlarını özel okula gönderebilmek için bütün birikimini yatırım olarak değerlendirmeyi seçti. Briggs, ilk başta Extick isimli bir kripto para Ponzi yapısına 42.000 Sterlin yatırdı.

Önde gelen İngiliz banka Barclays kadını bu konuda uyarmaya çalışsa ve kadınla iletişime geçse de Briggs 42.000 Sterlin değerinde yatırımını Extick’e aktardı. Burada çalışanların kendisini ikna ettiğini ve yatırımının yükseleceğine inandığını belirten kadın, bundan birkaç ay sonra parasını kontrol etmek istediğinde ise sadece 91 Sterlin gibi küçük bir meblağın kaldığını gördü.

Bunun devamında kadınla iletişime geçen ve İngiltere’nin finansal regülatörü FCA’dan müfettiş olduğunu belirten bir dolandırıcı ise kalan miktarı ele geçirdi. FCA’dan geldiğini ve kaptırdığı parasını geri alabileceğini iddia eden dolandırıcı, kadını ikna ederek 25.000 Sterlin değerindeki yatırımının kalan kısmını da almayı başardı. Aslında buradaki olaydan da anlaşılabileceği üzere kripto para yatırımcıları yavaş yavaş yaşça daha büyük kişileri hedef almaya başladı. Bunun başında ise yaşça büyük olan insanların dijitalleşme konusunda yaşadıkları sıkıntılar yer almakta.

Bitcoin ve kripto paraların aslında tam olarak bu sebepten yeni nesiller arasında çok daha popüler olduğu biliniyor. Yine de bu popülerlik dolandırılma gibi tehlikelerle beraber gelmekte ve regülatörlerin bu konuda bir şeyler yapması şart.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar